Jak připomíná server Aktuálně.cz, na první březnový den ČLK vyhlásila „Den zdraví lékařů“. Ten by lékaři měli využít k péči o své tělesné a duševní zdraví a rovněž k osvětě mezi pacienty. Lékaři by prý měli například odpočívat, nebo si dojít na vyšetření k lékaři, na které v každodenním shonu nemají čas.
„Chceme, aby kolegové v nemocnicích, kde se dohodnou s managementem, si vzali tento den volno a péči omezili, aby bylo vidět, že jsme potřeba a že to bez nás nejde,“ vysvětlil předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel. Zatímco ambulantní lékaři prostě neotevřou ordinaci, v nemocnici se musí domluvit s managmentem.
„Hlavně si myslím, že 1. březen je jenom počátek něčeho dalšího, jeden den omezení péče asi nikoho nevyděsí. Musíme být připraveni na to, že v protestu musíme pokračovat, protože jsme přesvědčeni, že chystané změny jsou škodlivé,“ dodal předseda LOK. Dalším krokem by podle něj mohl být například společný protest lékařů z ČR, Slovenska, Polska a Maďarska, neboť ve všech těchto zemích je prý situace lékařů kritická.
„Jsem přesvědčen, že situace je velmi vážná, nejvážnější od roku 1989. Nemocnicím chybějí stamiliony korun ročně a nemají už rezervy. Nemůžeme čekat, co tady z toho rozkradeného krámu zůstane,“ dodal Engel na tiskové konferenci, uspořádané při příležitosti druhého výročí podpisu memoranda, ve kterém vláda lékařům slíbila výrazný nárůst platů. Nakonec však sliby dodržela pouze částečně.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav