Prvním náměstkem ÚSTR se místo Stehlíka stane exředitel Hazdra

16.04.2013 19:23 | Zprávy

Prvním náměstkem Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) bude bývalý přechodný ředitel této instituce Zdeněk Hazdra, řekl dnes ČTK mluvčí ÚSTR Pavel Ryjáček. Historik Hazdra nahradí odvolaného Eduarda Stehlíka, s nímž se nová ředitelka ústavu Pavla Foglová nedohodla na další práci.

Prvním náměstkem ÚSTR se místo Stehlíka stane exředitel Hazdra
Foto: Hans Štembera
Popisek: Cedule ÚSTR

Stehlík z ÚSTR odchází, mimo jiné proto, že nesouhlasí se zvažovaným odvoláním ředitelky Archivu bezpečnostních složek (ABS) Zlatuše Kukánové. O ústav se přou ODS s ČSSD. ODS kritizuje odvolání ředitele Daniela Hermana. To učinila rada ústavu, která uvádí, že nebyla s jeho prací spokojena.

Na místo Kukánové má nastoupit Světlana Ptáčníková, která už z ABS má zkušenosti a o funkci ředitelky dřív usilovala. Archiv spadá pod ÚSTR. ODS obviňuje ČSSD, že chce archiv, disponující materiály bývalé Státní bezpečnosti, ovládnout. Sociální demokracie to ale odmítá, stejně jako nařčení z puče v ústavu.

Foglová po svém jmenování minulý týden ČTK řekla, že plánuje menší personální změny. "Pan Mgr. Hazdra Ústav pro studium totalitních režimů dobře zná, neboť zde dříve působil. Je pro mne zárukou, že vědecká činnost ústavu bude nadále pokračovat. Současně od něho očekávám, že dokáže rozvinout a konkretizovat vizi dalšího rozvoje ÚSTR, se kterou jsem předstoupila před Radu ÚSTR," uvedla podle mluvčího Foglová.

Hazdra vedl ústav mezi květnem a srpnem 2010, než nastoupil do funkce Herman. Ústav pros studium totalit provázejí rozepře od jeho vzniku.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jno, čtk

RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

Co myslíte, že bude s budoucností Evropy a tedy i naší?

Jestli budeme jediný, kdo se bude snažit o ,,zelenou politiku"? A jaký to má význam pro životní prostředí, když se o ochranu klimatu budeme snažit jen my? Vždyť v porovnání třeba s USA nebo Asií jsme pidi světadíl. Nebo je podle vás nějaká šance, že by se politici v EU konečně probrali a začali také...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jen Eskymáky tady nemáme. Verbež! Mnoho Ukrajinců si myslí, že jsou šlechta. Mladá Boleslav se možná mění ve velký bolehlav

4:40 Jen Eskymáky tady nemáme. Verbež! Mnoho Ukrajinců si myslí, že jsou šlechta. Mladá Boleslav se možná mění ve velký bolehlav

„Zvlášť ‚úkáčka‘ si myslí, že jim to tady úplně patří, že jsou šlechta. Prý bojujou za naši demokrac…