Prymula brzdí Sputnik, teď to s ním nejde

14.02.2021 17:44 | Zprávy

Ve křeslech pro hosty druhé hodiny Partie na CNN Prima News usedli epidemiolog Roman Prymula, biochemik Jan Trnka a šéf praktických lékařů Petr Šonka. Prymula zdůraznil, že cestou z krize je píchnout většině populace injekci s vakcínou. Ale pokud jde o ruskou vakcínu Sputnik V, byl Prymula velmi opatrný. V tuto chvíli podle něj není dost dat o této vakcíně, takže ji opravdu nelze použít v Česku.

Prymula brzdí Sputnik, teď to s ním nejde
Foto: Hans Štembera
Popisek: Roman Prymula

Šonka varoval, že pokud by nouzový stav v pondělí zcela skončil a všichni lidé by se vydali do hospod, výrazně by narostl počet nakažených. Přesto je podle něj načase otevřít školy. Otevřít za přesně definovaných podmínek mu přijde jako důležitá věc.

Prymula konstatoval, že opatření přijímaná vládou již nefungují. „Ta opatření, jak byla nastavena, tak fungovat měla, ale jiná věc je, že je až 40 procent lidí neuznává a nedodržuje,“ upozornil bývalý ministr zdravotnictví za hnutí ANO.  

Další problém vidí v trasování. Podle Prymuly je chyba, že se daří trasovat jen zlomek z nakažených osob. I to by se podle exministra mělo zlepšit, protože nad virem opravdu nemáme vyhráno. Proto by podle exministra bylo namístě jednat také o vyšší finanční motivaci ke hlášení kontaktů.

„Teď je opravdu těžké říct, jaká opatření by tady měla být, protože když je lidé nechtějí dodržovat, tak je nemá smysl vyhlašovat... vše ostatní už je v té rozbouřené společnosti velmi složité,“ uvedl Prymula.

Cestu z pandemie ale vidí především v očkování.

„V tuhle chvíli už je téměř jediná cesta, byť má svá rizika, a to je cesta velmi rychlého proočkování populace. Podívejme se do Velké Británie, která byla v obrovských problémech, ale teď mají naočkováno asi 15 milionů lidí a asi na čtvrtinu jim klesla zátěž v nemocnicích. Tohle je pro nás cesta. Hlavně abychom měli co nejvíce vakcín a hlavně abychom měli systém, se kterým ty lidi naočkujeme,“ zdůrazňoval Prymula.

„Když tady budeme mít dva miliony dávek, tak je nutné, aby praktici naočkovali 50 až 80 tisíc dávek a ostatní by měl proočkovat ten systém, který tady je. My budeme muset proočkovat dva miliony dávek za měsíc, jinak se nikdy nedostaneme na ta čísla, kde musíme být.

Trnka konstatoval, že by si ještě dokázal představit zavedení tvrdého lockdownu na tři až čtyři týdny, protože Česku možná nic jiného nezbude. Uznal však, že vůbec nebude snadné lidem vysvětlit, že je tvrdý lockdown opravdu potřeba. „My se pořád pohybujeme na hraně průšvihu,“ upozornil.

Prymula však nadále prosazoval jako nejlepší cestu z epidemie očkování. Ušetříme 80 životů denně,“ uvedl doslova Prymula. Měl na mysli 80 životů lidí, kteří v posledních měsících denně umírají na covid.

Pokud bude mít Česko k dispozici dost informací o ruské látce Sputnik V, bude možné očkovat i s ní, ale v tuto chvíli podle Prymuly opravdu není možné Sputnik využít.

„Musíme mít k dispozici data. A pokud ta data nejsou, tak logicky my tu vakcínu nemůžeme používat,“ upozornil Prymula s tím, že v Maďarsku už nějaká data k dispozici jsou, ale podle exministra to jsou data nedostatečná.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: mp

Ing. Jan Volný byl položen dotaz

Naše životní úroveň a mzdy

Fialově tvrzení, že budeme mít v dohledné době mzdy jako v Německu snad nevěří nikdo, maximálně tak on sám, i když i o tom pochybuju. Můj na vás ale zní, proč tomu tak je? Proč je u nás životní úroveň nižší a stejně tak i platy? Přitom co se týká cen, tak ty jsou u nás mnohdy vyšší nebo srovnatelné ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ukrajina, o to jde. O čem se mlčí kolem milosti pro Bidenova syna

7:40 Ukrajina, o to jde. O čem se mlčí kolem milosti pro Bidenova syna

Za měsíc se Donald Trump ujme vlády. Do té doby ale stále vládne Joe Biden, který včera plně využil …