V testování ve firmách, které má s frekvencí dvakrát týdně začít od 17. ledna, však Prymula spatřuje komplikace. „Jednak naprostou většinu případů způsobí varianta omikron a také bude poměrně hodně lidí v izolaci a jejich kontakty v karanténách,“ řekl s tím, že je nutné adekvátně upravit délku izolace i karantény, jinak se společnost v podstatě zablokuje a hrozí mimo jiné výpadek zdravotnictví nebo sociálních služeb.
Původní zdroj ZDE.
Druhým omezením, které může ovlivnit úspěšnost této strategie, je kvalita používaných antigenních testů a také motivace lidí při samotestování pozitivitu antigenní na covid skutečně odhalit. „Pokud lidé budou vnitřně motivovaní, aby tam nebyl záchyt, sebelepší test selže. Už jsme i viděli, že si lidé stříkali do nosu dezinfekční sprej, aby tam náhodou něco nezachytili,“ podotkl Prymula, že použití kvalitního antigenního testu totiž ještě samo o sobě úspěch nezaručí.
Samotná frekvence testování dvakrát týdně by podle epidemiologa byla dostatečná, pokud by šlo o PCR testy, u antigenních už je to horší, ale jinou strategii zvolit nelze, protože testů není stále dostatek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
COVID
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: nab
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.