Psychické problémy, násilí. Rektor Zima po covidu popsal, co vidí kolem sebe

14.03.2021 20:47 | Zprávy

Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima se ozval. V komentáři pro Lidovky. Spolu s covidem prodělal zápal plic, operaci a umělý spánek. Nyní už je doma. Děkoval. Neměli bychom podle něj podléhat strachu, ale je nutné mít respekt. Nosit roušky venku je prý bez efektu. Světlo na konci tunelu vidí v očkování. Do toho se ale bohužel příliš míchá zahraniční politika. „Distribuce vázne!“

Psychické problémy, násilí. Rektor Zima po covidu popsal, co vidí kolem sebe
Foto: Repro Facebook
Popisek: Profesor Tomáš Zima

Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima je po měsíčním boji s covidem zpátky doma z nemocnice. Nešlo u něj skutečně o běžný průběh. „V uplynulých týdnech jsem se léčil s koronavirovou infekcí a následně také s plicní embolií. Do nemocnice jsem se dostal v důsledku oboustranného zápalu plic, jehož původcem byl SARS-CoV-2,“ napsal Zima. Po zlepšení jeho stavu ale přišly komplikace, a dokonce operace: „Následně po zlepšení stavu se přidaly komplikace – těžká plicní embolie, která byla řešena několikahodinovou náročnou operací s odstraněním trombů z plicnice, a několik dní jsem byl v umělém spánku. Poté následoval pobyt na jednotce intenzivní péče a pak na standardním oddělení, v současné době na rehabilitaci docházím již z domova.“

V komentáři dále poděkoval svým kolegům prof. Jaroslavu Lindnerovi, jeho týmu a také doc. Martinovi Balíkovi za jejich příkladnou péči. Dále uvedl, že univerzita, kterou vede, jeho nemocí nijak neutrpěla: „Univerzita Karlova v době mé hospitalizace a současné rekonvalescence funguje bez problémů dál a její život není a nebyl zastaven. Během mé nepřítomnosti byli vedením UK pověřeni moji kolegové, prorektoři a jim a všem členkám a členům kolegia a dalším spolupracovníkům ještě jednou děkuji.

Zima také zmínil, že byl v minulosti určitými lidmi označován za „covidového popírače“ a zastánce proměřování. Proti tomu se následně rázně ohradil: „Odmítám, že bych pandemii jakkoli podceňoval, i to, abych byl řazen mezi ty, kteří covid-19 nějakým způsobem zlehčovali. Od začátku opakuji, že všichni musejí dodržovat hygienická opatření – nosit roušky, mýt si ruce a dodržovat určitou vzdálenost. Jistě – nošení roušek ve volném prostoru a v létě je bez efektu.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

COVID

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: AZy

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hrad ve sporu s tajnými službami. Jde o Vetchého, Foltýna a sbírku na trhaviny

21:34 Hrad ve sporu s tajnými službami. Jde o Vetchého, Foltýna a sbírku na trhaviny

Šéfové českých tajných služeb vyjádřili nespokojenost s kontroverzní sbírkou na plastickou trhavinu …