Zatímco po roce 2000 se prvním českým ombudsmanem stal uznávaný právník, který za minulého režimu hájil lidi nespravedlivě pronásledované komunistickým režimem, letos se mohlo stát, že by do funkce ombudsmanky usedla Helena Válková, právnička, která psala článek s rudým prokurátorem Urválkem, jenž neváhal posílat na smrt nebo do vězení i nevinné lidi, a která obhajovala právní institut tzv. ochranného dohledu, jejž komunistický režim zneužíval proti disidentům.
Když Helena Válková oznámila, že na ombudsmanku kandidovat nebude, prezident si jako náhradního kandidáta vybral bývalého zástupce končící ombudsmanky Anny Šabatové, jednaosmdesátiletého Stanislava Křečka.
„Křeček sdílí hoaxy, staví se nad Romy, které hází sakumprásk do jednoho pytle, uprchlíky vnímá jako ‚invazi‘, zastává se obviněného Babiše,“ napsal k tomu Fendrych.
Komentátor vedle Válkové a Křečka postavil ještě předsedu Senátu Parlamentu ČR Jaroslava Kuberu (ODS).
„Podobný postoj zastává předseda Senátu Kubera, ten by zrušil úřad ombudsmana i zmocněnkyně pro lidská práva jako nadbytečné. Ano, to je přesné, možná by se měla jako nadbytečná zrušit i sama lidská práva, ne?“ zeptal se Fendrych.
Jistou naději pro něj představuje fakt, že vedle Křečka se ombudsmanem může stát také jeden ze dvou slušných kandidátů – vládní zmocněnec u Evropského soudu pro lidská práva Vít Alexander Schorm či advokát Jan Matys.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp