Puč za pučem, Afrika v háji. „Všichni řeší Ukrajinu. A mezitím…“

22.09.2023 13:34 | Zprávy

Odborníci varují, že politická situace na africkém kontinentu je stále více nestabilní a velká část zemí se vzdaluje demokratickému zřízení. Za poslední tři roky proběhly vojenské převraty v devíti zemích a v mnoha dalších se k nim schyluje. Podle expertů jsou totiž lidé nespokojení s vládnoucími elitami a stále méně věří v prospěšnost demokracie. „Korupce, porušování lidských práv, neutěšená ekonomická situace. To, co vidíme, je produktem nefunkčních institucí a skutečnosti, že demokracie nesplnila očekávání místních obyvatel,“ říká ghanský analytik Jonathan Asante-Otchere.

Puč za pučem, Afrika v háji. „Všichni řeší Ukrajinu. A mezitím…“
Foto: repro foto Youtube
Popisek: Uprchlíci, ilustrační foto

Od roku 2020 došlo v západní a střední Africe a v oblasti Sahelu k devíti vojenským převratům, které měly širokou podporu veřejnosti. Jako první odstartoval převrat v Mali, kde armáda podnikla puč pod vedením plukovníka Assimi Goita. O čtyři měsíce později došlo v Guineji k vojenskému převratu proti prezidentu Alfovi Condemu. V dubnu 2021 se čadská armáda chopila moci poté, co byl prezident Idriss Deby zabit na bojišti při návštěvě vojáků bojujících proti povstalcům na severu země. V říjnu téhož roku byla svržena súdánská přechodná civilně-vojenská vláda.

K tomuto vzorci hroutících se vlád se přidala i Burkina Faso, kde v roce 2022 došlo ke dvěma vojenským převratům. Poté 26. července 2023 prezidentská garda v Nigeru bohatém na uran svrhla demokraticky zvoleného prezidenta Mohameda Bazouma a nyní došlo převratu v Gabonu, kde skupina gabonských vojenských důstojníků sesadila prezidenta Aliho Bonga, jehož rodina vládla zemi téměř šest desetiletí.

Neúspěšné pokusy o puč navíc proběhly v Gambii nebo Guinei-Bissau. Všechny tyto převraty navíc mají velkou lidovou podporu. Podle odborníků je za tím selhání demokratických procesů v afrických zemích, což vede k prohlubování nerovnosti, zkorumpované správě a horšícím se ekonomickým podmínkám. Tato kombinace hospodářských, politických a sociálních problémů činí region obzvláště zranitelným vůči převratům.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Jakub Makarovič

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Vladimíra Ludková byl položen dotaz

Jak byste definovala dezinformace?

Jak a kdo by podle vás měl posuzovat, co je a co není pravda? A co když se pravda ukáže vlivem času, což se dost často stává? Víte já bych od ODS čekal, že budete bojovat spíš za svobodu slova a ne dělat pravý opak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Čeští elfové. Co jsou zač a kdo je platí? Analytik se podíval blíže

9:51 Čeští elfové. Co jsou zač a kdo je platí? Analytik se podíval blíže

TÝDEN V MÉDIÍCH Nezodpovězená otázka, kdo platí České elfy a jejich boj s takzvanými dezinformacemi.…