Půjčil si na film, diváci nechodili. Nabarvené ptáče je v červených. A zemanobijec Marhoul...

11.12.2019 14:25 | Zprávy

Již zanedlouho se Češi dozvědí, zda Nabarvené ptáče režiséra Václava Marhoula získá amerického Oscara či nikoliv. Ale jedna věc je jistá. Film si na sebe nevydělal. Podle posledních údajů stál 175 milionů korun. Z českých a slovenských kin si neodváží ani desetinu. A jak Václav Marhoul uvedl, na dotočení filmu si půjčil i od nejmenované banky.

Půjčil si na film, diváci nechodili. Nabarvené ptáče je v červených. A zemanobijec Marhoul...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Marhoul

Nabarvené ptáče je film Václava Marhoula podle literární předlohy Jerzyho Kosinského. Jde prý o „nadčasové poselství o putování a útrapách malého židovského chlapce za druhé světové války“. Na Česko-Slovenské filmové databázi má film momentálně hodnocení 74 ze 100 možných, vyhrál ocenění za nejlepší scénář na filmovém festivalu v Cannes a byl nominován na Zlatého lva na festivalu v Benátkách. Získal však jen „studentskou cenu“. Dle Novinky.cz bude film reprezentovat českou filmovou tvorbu při udílení amerických Oscarů v lednu příštího roku. Václav Marhoul proslul mimo jiné i svou vyloženou nechutí k prezidentu Miloši Zemanovi, zejména kvůli jeho vztahu k migrantům.

Finanční stránka věci je však něco jiného. V Čechách šel film do kin 12. září tohoto roku. Vezmeme-li jako bernou minci údaje Unie filmových distributorů, udržel se v prvních dvaceti nejsledovanějších filmech celkem sedm týdnů. Podle těchto údajů se celkové tržby, než se film propadl z prvních příček, rovnají částce 12 787 792 Kč a přišlo na něj 83 337 diváků. Lidové noviny udávají, že film, který se promítal v Čechách a na Slovensku, utržil přibližně 13,2 milionu korun.

Jak ovšem Václav Marhoul uvedl v rozhovoru s Lubošem Xaverem Veselým, film stál 175 milionů korun na natočení. Na americké poměry rozpočet malý, na české astronomický. Jeden z herců, John Malkovich, Marhoulovi řekl: „Václave, já bych ti v tom hrál třeba zadarmo, ale všichni by se to dozvěděli, volali by mi, že jsem hrál za nízký honorář, a to nejde.“

Rozpočet prý navýšily i exteriéry, protože Marhoul hledal v Polsku vesnice, které v příběhu jsou, ale už je nenašel, protože jsou po osmdesáti letech opravené, nebo neexistují. Musel proto do filmu postavit celou novou vesnici – dvanáct domů, chlévy a seníky – a potom ji nechal za dva dny spálit, aby bylo ve filmu vše věrohodné.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

Petr Letocha byl položen dotaz

Migrační pakt

Popište prosím pregnantně dle všeho názoru výhody tohoto paktu.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tajné služby, Slonková a kluk z internetu. „I na zdejší poměry neuvěřitelný skandál“

11:36 Tajné služby, Slonková a kluk z internetu. „I na zdejší poměry neuvěřitelný skandál“

Spekulace o tom, jak se íránský režim snaží ovlivnit českou politiku skrze Václava Klause, Filipa Tu…