Ukrajina si řekla Německu o pravidelnou měsíční podporu ve výši 500 milionů dolarů. Prostřednictvím vyjádření ekonomického poradce prezidenta Zelenského Alexandra Rodňanského pro mediální skupinu Funke byly prostředky, které Ukrajina měsíčně od Západu potřebuje, vyčísleny na čtyři až pět miliard dolarů.
EU by podle něj měla přispět dvěma miliardami, Německo samo by z této částky mělo pokrýt 500 milionů.
Rodňanský předložil výpočet, podle kterého ukrajinské HDP v důsledku války propadlo o 35 procent. Západní kompenzace by tento výpadek mohly zmírnit. „Stát musí fungovat, důchody se musejí vyplácet,“ připomněl prezidentský poradce.
Kromě toho by Ukrajina kvůli útokům na svou energetickou infrastrukturu uvítala před nastupující zimou dodávky dieselových generátorů, nouzových generátorů nebo mobilních elektráren.
V německé vládní koalici se začaly ozývat hlasy, že ukrajinské požadavky by se měly splnit. Nejhlasitěji to řekla Saskia Eskenová, lídryně vládní sociální demokracie. Eskenová, která je společně s Larsem Klingbeilem spolupředsedkyní nejsilnější parlamentní strany, dokonce vyzvala k zásadní reformně daní, která by umožnila tyto náklady pokrýt.
Základem jejich představ je zavedení daně z majetku.
„Abychom mohli nadále financovat akceschopný a solidární stát, který drží naší zemi pohromadě, podporuje rekonstrukci Ukrajiny a nezavírá oči před globální potravinovou krizí, musíme konečně zavést solidární odvod z majetku superboháčů,“ vzkázala politička.
K jejímu postoji se přidal i Dietmar Bartsch, předseda poslaneckého klubu Die Linke, nejlevicovější strany Bundestagu. „Potřebujeme celoevropskou účast superboháčů (v němčině v obou případech použit termín ,die Superreichen'). Nesmí se stát, že normální daňoví poplatníci, trpící inflací a růstem cen energií, budou platit válečné účty sami,“ dodal poslanec Bartsch.
Ten současně vyzval, aby k obnově Ukrajiny byl zpeněžen zabavený majetek ruských oligarchů.
Výzvy politiků jsou reakcí na slova spolkového kancléře Olafa Scholze o „Marschallově plánu pro Ukrajinu“. Ten představil v úterý společně s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou. Na konferenci o obnově Ukrajiny v Berlíně mimo jiné řekl, že obnova této země je „generačním úkolem“, srovnatelným s obnovou Německa a západní Evropy po druhé světové válce.
Poválečný projekt obnovy v letech 1948- 1952 stál v přepočtu na dnešní částky 150 miliard dolarů.
Současně německý Spolkový sněm schválil projekt podpory domácností v energetické krizi, který má do roku 2024 stát 200 miliard euro.
Parametry této pomoci, které se má dostat nejen domácnostem, ale i firmám, vyvolaly v některých členských zemích včetně ČR zděšení, takto podporovanému průmyslu podle některých nebude možné konkurovat.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Jakub Vosáhlo
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.