Každá druhá domácnost v Německu by podle všeho měla zbystřit.
„To, co se v mnoha jiných městech stále zdá nemyslitelné, se již děje v Augsburgu: Odběratelé plynu dostávají dopisy oznamující konec dodávek zemního plynu. Nutno uznat – deset let dopředu. Přesto byl Augsburg s tímto přístupem zatím zvláštní případ; to se může brzy změnit,“ napsal server německého listu Handelsblatt.
Mnohé německé domácnosti prý čekají velké problémy. Podle serveru nejčtenějšího německého deníku Bild je čeká „tepelný šok“.
„Augsburgský plán je pro domácnosti s plynovým vytápěním dvojnásobná rána. Plyn by měli přestat používat už v roce 2035 – o deset let dříve, než požaduje zákon o vytápění. A ani instalace nového (vodíkového kompatibilního) plynového ohřívače nepomáhá,“ napsal Bild s tím, že ještě v roce 2023 stávající koalice sociálních demokratů, liberálů z FDP a Zelených slibovala, že i v budoucnu bude možné vytápět plynem.
Jenže podle strategického dokumentu Habeck očekává, že „sítě distribuce plynu pro současné dodávky zemního plynu již nebudou v jejich současné podobě a rozsahu potřeba“.
Německý ekologický zákon říká, že Německo by mělo být klimaticky neutrální zemí v roce 2045.
Jenže před majiteli domů tak vyvstává otázka, čím budou v budoucnu topit, když to nepůjde plynem.
Opoziční CDU/CSU Habecka za jeho plán ostře kritizuje.
„Každý, kdo předčasně oznámí konec plynárenských sítí, maří technologicky otevřená řešení s bioplynem a vodíkem,“ zaznělo od Marka Helfricha – mluvčího pro energetickou politiku poslaneckého klubu unie.
„V Augsburgu se předpokládá, že asi 20 procent zákazníků plynu investovalo do nového plynového vytápění před varováním (o vyřazení zemního plynu) nebo i přes něj. Přesvědčit vás k opětovné instalaci nového topného systému bude obtížné. Bavorské město proto doufá v jasné směrnice a právní základy od ministerstva hospodářství,“ uvedl k tématu server Beliner Morgen Post.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.