Putin by měl být potrestán, říká Zdechovský. Ale obává se, že soudu unikne

28.03.2022 15:51 | Zprávy

Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) si nemyslí, že by se někdy podařilo dostat ruského prezidenta Vladimira Putina před mezinárodní trestní tribunál v Haagu. Evropská unie i celý Západ podle něj musí alespoň vytrvat v protiruských sankcích a také řešit otázku náhrady ruského plynu a ropy.

Putin by měl být potrestán, říká Zdechovský. Ale obává se, že soudu unikne
Foto: Archiv TZ
Popisek: Tomáš Zdechovský, poslanec Evropského parlamentu za KDU-ČSL

Zdechovský na svém profilu v ParlamentníListy.cz odpovídal na dotazy čtenářů, které zejména zajímalo, co se dohodlo na nedávno skončeném summitu EU, zda jsou současné sankce dostatečné a zda existuje možnost, jak potrestat samotného Vladimira Putina.

„Myslíte, že sankce ruskou agresi na Ukrajině zastaví? Někde jsem slyšel, že se podepíšou ekonomicky minimálně na jedné generaci Rusů. Ale co to je, proti nesmyslně zmařeným životům nevinných lidí... Zajímalo by mě ale, do kdy jsou sankce plánovány? Na čem závisí jejich zrušení? Že skončí válka?“ ptá se jeden ze čtenářů, který se obává, že samotného Putina trest nikdy nestihne.

Sankce budou podle Zdechovského logicky trvat minimálně do doby, kdy bude pokračovat ruská agrese na Ukrajině. „Sankce budou nejspíše trvat, dokud bude pokračovat ruská agrese na Ukrajině. Dříve by skončení sankcí nedávalo smysl. Samozřejmě bych považoval za ideální, kdyby došlo i k potrestání samotného prezidenta Putina, nicméně je otázkou, zda bude vůbec možné dostat ho před mezinárodní soud,“ souhlasí europoslanec, že ruský prezident trestu patrně unikne.

Jiného čtenáře zajímalo, proč některé státy otálejí se snižováním závislosti na ruském plynu a ropě. „Proč se některé státy nechtějí vzdát ruské ropy a plynu? Vy tomu rozumíte? A my bychom se bez nich skutečně obešli? A celkově, jak hodnotíte závěr summitu v Bruselu?“ ptá se čtenář s tím, jestli summit může přispět k rychlejšímu konci války.

Podle Zdechovského je potřeba být spokojený s tím, jak evropské státy přehodnocují svoji závislost na ruském plynu. „Já si spíše myslím, že evropské státy včetně těch, které chtěly dosud spoléhat na ruskou ropu a především plyn, začínají svůj postoj přehodnocovat. Jsem rád, že byly v rámci EU dohodnuty společné nákupy plynu. Pokud jde o závěry summitu, je dobře, že se na něm začala vážně řešit otázka společné obrany – jednalo  se o obranné politice, což ale nebude mít přímý vliv na průběh bojů na Ukrajině,“ uvedl Zdechovský, že Ukrajině závěry summitu bohužel nijak nepomůžou.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: jma

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zase se mi dělá šoufl.“ Ivan Vyskočil k velkým otočkám. Ale také k Fialovi

4:44 „Zase se mi dělá šoufl.“ Ivan Vyskočil k velkým otočkám. Ale také k Fialovi

NEDĚLNÍ RÁNO S IVANEM VYSKOČILEM „Ten nám, jednoduchým trumperům, to zase vysvětlil. Jak se máme čím…