Washington by měl zvýšit tlak na Moskvu, protože ruský prezident Vladimir Putin čelí silnému vojenskému a ekonomickému selhání, uvedl bývalý ředitel CIA David Petraeus v rozhovoru pro CNN. „Putin je ve velmi, velmi obtížné situaci,“ řekl Petraeus v telefonickém rozhovoru. „Musíme pokračovat v utahování šroubů.“
Demonstrace síly, kterou na konci června předvedl zakladatel wagnerovců Jevgenij Prigožin, podle Petraeuse naznačuje, že Putin je oslaben, protože se potýká jak s problémy na válečné frontě, tak s problémy v domácí ekonomice. „Nebylo to tak zlé, jak mnozí z nás doufali. Přesto mají na domácí frontě potíže,“ řekl o ekonomické situaci Ruska.
Čtyřhvězdičkový generál ve výslužbě uvedl řadu událostí, které ilustrují vážné problémy ruské ekonomiky, včetně rostoucích rozpočtových deficitů Moskvy, odchodu více než 1000 významných západních společností, odchodu velkých producentů ropy a jejich špičkových technologií a přerušení velké části obchodu s Evropou. Příjmy ruské vlády z ropy a plynu se v prvním pololetí oproti stejnému období roku 2022 snížily o 47 % na 3,38 bilionu rublů (37,4 miliardy dolarů), uvedla agentura Reuters s odvoláním na údaje ministerstva financí.
„Rostoucí výdaje na obranu udržují ruský průmyslový sektor v chodu, což přispívá k prognózám hospodářského růstu v letošním roce a pomáhá Moskvě pokračovat ve vojenské kampani na Ukrajině,“ napsala agentura Reuters
Podle Petraeuse má Rusko ještě jeden problém. Tím je odchod velkého množství lidí, kteří se chtěli vyhnout částečné mobilizaci, kterou vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin na podzim minulého roku.
Bývalý ředitel CIA má za to, že vůči Rusku fungují západní sankce a je třeba vytrvat v tlaku, který vyvolávají. Na druhé straně vyjádřil zklamání nad tím, že Washington nepostupuje rychleji, aby Ukrajině dodal veškerou vojenskou techniku, kterou podle představitelů Kyjeva potřebuje. Západ je podle něj v této věci až příliš opatrný.
Pokud jde o situaci na frontě, podle washingtonského Institutu pro studium války (ISW) pokračuje ukrajinská protiofenziva nejméně ve třech směrech, přičemž ukrajinským vojákům se prý teď nejvíc daří u Bachmutu. Podle náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanny Maljarové postoupily ukrajinské síly jihozápadně od Bachmutu o další kilometr.
Spojené státy 7. července oznámily nový balíček vojenské pomoci Ukrajině, který zahrnuje kazetovou munici a další munici pro systémy protivzdušné obrany Patriot a systémy HIMARS.
ISW s odvoláním na některé ruské proválečné blogery tvrdí, že se na ruské straně údajně uvažuje o sesazení ministra obrany Sergeje Šojgua, což byl jeden z požadavků povstalců z 24. června.
„Jeden bloger 7. července tvrdil, že několik faktorů naznačuje, že Šojgu může být nahrazen. Konkrétně uvedl skutečnost, že se ruský vicepremiér Dmitrij Čerňašenko 6. července v Moskvě setkal s vietnamským náměstkem ministra obrany Hoang Xuan Tienem místo Šojgua. Bloger naznačil, že je ‚bezprecedentní‘, aby ruské MO na taková jednání nevyslalo svého zástupce, což podle něj naznačuje, že ruské vojenské vedení se možná snaží Šojgua odsunout na vedlejší kolej. Bloger nicméně poznamenal, že je nepravděpodobné, že by konečné rozhodnutí bylo ještě oficiálně přijato, a to kvůli Šojguovým osobním vazbám na regionální vůdce a vlivné oligarchy, mimo jiné v rámci ruského ministerstva pro mimořádné situace. ISW nemůže nezávisle potvrdit zvěsti o Šojguově výměně a ve skutečnosti již dříve vyhodnotil, že je nepravděpodobné, že by Putin v brzké době nahradil Šojgua nebo náčelníka generálního štábu armádního generála Valerije Gerasimova, a ruské MO má zřejmě aktivní zájem prezentovat Šojgua jako efektivního ministra obrany a 8. července zveřejnilo záběry Šojgua, jak navštěvuje ruské smluvní vojáky na cvičišti Jižního vojenského okruhu (JVO),“ sdělil institut ISW.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.