Angažmá v Sýrii stojí Rusko peníze, které země technicky vzato již nemá. Putin na válečné snahy vyčerpává poslední rezervní fondy Kremlu a třem ratingovým agenturam blikají u jeho země červené kontrolky. Varují, že Rusko přichází o peníze, a dokud budou Saúdové poskytovat přebytky ropy, a tudíž se její cena nezvedne, situace se nezlepší.
Rusko si tedy už nebude moci půjčit peníze za rozumný úrok. Ratingová agentura Standard & Poor's uvádí, že deficit ruského rozpočtu dosáhne 4,4 procenta HDP.
Takový deficit je pro chudou zemi jako Rusko zcela nepřijatelný. „Příjmy z těžby plynu a ropy hradí nyní jen polovinu ruského státního rozpočtu.“ Lubomir Mitov z firmy Unicredit uvedl, že pokud to takhle půjde dál, Rusko již koncem příštího roku nebude mít v ropném rezervním fondu žádné peníze. Tuto informaci potvrdilo i ruské ministerstvo financí s tím, že „fondy budou za šestnáct měsíců vyčerpány".
Podle bývalého ministra financí Alexeje Kudrina Kreml nemůže získat půjčky, kterými by zažehnal pokles cen ropy. Dále kdysi varoval, že ruské zbrojení bude zkázou rozpočtu. V současnosti Rusko vydává na armádu celých 5 procent HDP. Od minulého roku tak investice do vojenského rozpočtu vzrostly celkem o 8,1 procenta a Rusko plánuje dalších 15 procent přidat.
Souběžně s tím však upadá ruská ekonomika, která jen za poslední rok klesla o 4,6 procenta.
„Putinovým řešením je autarkie. Omezí dovozy a bude se spoléhat jen na domácí výrobu.“ Vladislav Inozemcev z Centra postindustriálních studií v Moskvě tvrdí, že tak dovede zemi na pokraj chudoby a Rusko nakonec opustí světový obchodní systém. „To nás vede ke kvazisvětové ekonomice, izolované od světa a hrdé na svou autarkii, k rozpadávající se ekonomice, kdy se pokles životní úrovně bude kompenzovat všudypřítomnou propagandou.“
Putin mezitím devalvoval rubl o padesát procent. Údajně tím mělo dojít k nastartování ruské ekonomiky, to se však zřejmě neděje, jelikož ji „drtí byrokracie“. Došlo naopak k jejímu zmenšení. Na svém vrcholu dosahoval ruský HDP celkem 2,3 bilionu dolarů. V současnosti je pouze 1,2 bilionu dolarů a odborníci jsou toho názoru, že může klesnout až na pouhých 700 miliard dolarů, jak tomu bylo v roce 1998. Pro srovnání, současný rozpočet Nizozemí je 850 miliard dolarů a například Texasu 1,4 bilionu dolarů.
Putin se přesto těší velké popularitě, krize na Rusko však teprve dopadne. „Putin už nemůže odkládat rozhodnutí mezi zbraněmi a máslem. Za poslední rok poklesly reálné platy o 9,8 procenta. Ceny potravin stouply o 17 procent.“ Zároveň je třeba zmínit, že podle bývalého náměstka ministra ekonomiky Ivana Starikova je skutečná ruská inflace na úrovni 30 procent.
„Rychle se přibližujeme osudové hranici, kdy 50 procent příjmů průměrné ruské rodiny bude muset být vydáno za potraviny. Zase jsme se stali zemí chudých,“ řekl Starikov.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: spa