Letos čtyřicetiletý Navalnyj na sebe upozornil asi před deseti lety, kdy začal vydávat své pravidelné blogy zaměřené především na téma korupce při zadávání veřejných zakázek. Putinovo Jednotné Rusko označoval za „partičku podvodníků a zlodějů“ a postupně se stal jednou z vůdčích tváří ruské opozice. Před pěti lety se postavil do čela masových protestů v Moskvě a ucházel se o funkci starosty města. Obdržel nečekaných 27 % hlasů a s Putinovým kandidátem prohrál jen o kousek.
V průběhu své kampaně však byl obviněn ze zneužití pravomoci coby poradce liberálního gubernátora a od soudu odešel s pětiletým podmíněným trestem. „Celá kauza byla od začátku až dokonce vymyšlená a Navalného příznivci obvinění také nevěřili. O tom svědčí i jeho nečekaný dobrý výsledek ve volbách, kde se rozhodovalo o starostovi Moskvy. Navalnyj byl rovněž potrestán tím, že se nemohl ucházet o veřejné funkce. Minulý měsíc však Nejvyšší soud jeho případ znovu otevřel.“
Navalnyj využil situace a oznámil tento týden svůj úmysl kandidovat v prezidentských volbách v roce 2018. Někteří ruští komentátoři považují jeho oznámení za velmi dobrý tah, protože pokud by mu Nejvyšší soud opět odmítl umožnit kandidovat, musel by čelit obviňování z politizace celého případu. „Renomé Navalného by se zvýšilo i na mezinárodní úrovni. Bylo by ještě více než v minulých letech jasnější, že je pronásledován pro svůj úmysl postavit se Putinovi,“ píše Beršidskij.
Jak Beršidskij udiveně konstatuje, Navalnyj se stylizuje do role horlivého nacionalisty a populisty. „Chce zdvojnásobit výdaje do zdravotní péče, zvýšit minimání mzdu na čtyřnásobek. Volá po dotovaných hypotékách vládou, zvýšení daní pro oligarchy a zpřísnění legislativy v oblasti boje proti korupci. Vedle toho jsou v jeho programu patrné prvky izolacionismu a nacionalismu, když požaduje ukončení podpory vzdáleným zemím a zavedení vstupních víz pro občany z bývalých států SSSR ve Střední Asii a Zakavkazsku.“
„Zkrátka a dobře, Navalnyj nabízí Rusku podobný program jako ve Spojených státech Donald Trump. Nikde například neuvádí, z čeho by chtěl své sliby financovat. Stejně jako Trump, Navalnyj hojně používá pro svoji sebeprezentaci Twitter a Facebook. Na Twitteru jej sleduje 1,73 milionů příznivců. Ačkoli Navalného nacionalistické sklony nejsou žádnou novinkou, jasně se ukazuje, že se v posledních měsících inspiroval volební kampaní Donalda Trumpa.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro