„Chtěli jsem od úřadu na prvním místě znát, jaké jsou možnosti do budoucna a informovat se, jaký je současný stav,“ řekl po jednání Procházka. Praha může budovu získat buď koupí, nebo směnou za jiné nemovitosti v majetku města. Poté ji chce nabídnout k nájmu neziskovému sektoru.
Procházka tento týden uvedl, že by squatteři mohli případně v budově do zahájení rekonstrukce zůstat. Po dnešní schůzce to přehodnotil. „Nemohli bychom si dovolit jiný postup než ÚZSVM, protože by tam mohlo dojít i k ohrožení bezpečnosti a to nikdo nechce,“ dodal.
V budově, kterou původně v roce 2014 obsadili nelegálně, působilo Autonomní sociální centrum Klinika na základě výpůjčky od ÚZSVM do letošního března. Od té doby nabíhá osobě, se kterou úřad smlouvu uzavřel, každý den smluvní pokuta 1000 korun. K dnešnímu dni jde o 86.000 korun, z nichž necelou polovinu Klinika uhradila.
Od března v budově Klinika zůstává podle úřadu protiprávně. Smlouvu o výpůjčce odmítl prodloužit kvůli chybějící kolaudaci, Klinika je podle ředitelky ÚZSVM Kateřiny Arajmu navíc bezpečnostní riziko. Aktivisty už z budovy za uplynulý týden dvakrát vyvedla policie po anonymní výhrůžce bombou, pokaždé se vrátili.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk