Radostné oslavy práce pod taktovkou továrníka. Tak prý vypadaly slavné První máje v Baťově Zlíně

01.05.2014 15:36 | Zprávy

Práce byla v době Baťova impéria ve Zlíně uctívaná a ctěná. Také proto tady měly tradici a masovou účast oslavy 1. máje. I když historikové upozorňují na to, že už jde jen o minulost, dnešní Zlíňané si odkaz slavného podnikatele nenechají vzít a pořádají manifestaci v baťovském stylu.

Radostné oslavy práce pod taktovkou továrníka. Tak prý vypadaly slavné První máje v Baťově Zlíně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bratři Baťové

Jak lidé vnímali Svátek práce za první republiky ve Zlíně, popsal pro ParlamentníListy.cz historický publicista Zdeněk Čech. „V práci jsme si všichni rovni, i když někdo je nadřízený a podřízený. U Baťů byl vztah k práci velmi podporovaný, protože to vytvářelo velice pozitivní obraz špičkového podnikatele mezi mnoha tisíci zaměstnanci. Tomáš Baťa se zúčastňoval vždy Svátku práce a míval tam projevy,“ uvedl Čech.

„V Baťově impériu byla práce ctěná, uctívaná a povznesená na určitý piedestal. Vždyť, jak se jmenovala škola, kterou si vydupal? Baťova škola práce. Práci musíme uctívat, práce je základ, práce vytváří hodnotu. To je filozoficko-politický princip Svátku práce v tehdejším Baťově Zlíně ovládaném jeho podniky,“ dodal. Slavnému podnikateli se ve svých zaměstnancích podařilo vytvořit pocit hrdosti na svoje zaměstnání, závod i spolupracovníky.

Při tehdejších prvomájových oslavách byla uvolněná atmosféra. „Informace o tom, jak manifestace probíhaly, jsou vždy velmi závislé na zdroji. Po pravdě řečeno, jsem si ale jistý, že nálada během oslav byla mnohem zábavnější a radostnější než v dobách minulého režimu,“ popsal Čech.

„Zajímavé je to, že na slavnost lidé chodili spontánně. Nikdo nemusel zaměstnance nutit, chtěli se tam ukázat. Předvedly se vždy jednotlivé části podniku, lidé demonstrovali své úspěchy. Prezentovali se tam také studenti z Baťovy školy práce. Firma hodně expandovala po světě, takže do Zlína jezdila řada cizinců,“ popsal Marek Belza, který vydává také knihy o Baťovi. Upozornil i na to, že o tuto literaturu je velký zájem. „Někdy se po těchto knihách i zapráší,“ reagoval vydavatel Belza s tím, že existují dvě velké skupiny zákazníků: „Jednak jsou to pamětníci, protože Baťova škola fungovala i za války a někteří absolventi jsou ještě naživu, pak podnikatelé, kteří se snaží metody podnikového řízení aplikovat v dnešní době.“  

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Zase jen řeči

Vy tvrdíte, jak je třeba reagovat na zpětnou vazbu od lidí. To si myslím taky. Ale pak koukám, že jste se neobtěžoval reagovat ani na jeden z dotazů zde. Tak si představujete tu komunikaci v praxi? Podle mě je to tak se vším. Jako politici něco slibujete, ale realita je pak úplně jiná.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Špatné zprávy pro Zelenského. Podpora klesá, lidé by rádi utekli, v Evropě chladne nadšení

9:19 Špatné zprávy pro Zelenského. Podpora klesá, lidé by rádi utekli, v Evropě chladne nadšení

Světlo světa spatřil průzkum, který ukazuje, že asi pětina mladých Ukrajinců by ráda opustila svou z…