Raketomety mají, už i střílí. Ale mají náklaďáky? Veterán našel zádrhel

29.06.2022 8:17 | Analýza

Ukrajina a celý Západ tleská americkému raketometu HIMARS, jehož nasazení na Donbasu přineslo první dílčí úspěchy. Jak ale upozorňuje na svém webu jeden z veteránů, Markos Moulitsas, jeho stabilní udržování v chodu vůbec nebude jednoduché. Problémem je doprava střeliva.

Raketomety mají, už i střílí. Ale mají náklaďáky? Veterán našel zádrhel
Foto: Repro Youtube
Popisek: M270 Multiple Launch Rocket System

Ukrajinská média zveřejnila záběry z prvního nasazení amerického raketového systému. Za necelý týden měly čtyři nasazené raketomety zničit šest muničních skladů, jedno velitelské stanoviště, a pak zasáhnout i vojenskou základnu.

„Drazí Američané, tyto zbraně jsou v dobrých rukou,“ vzkazuje Valerij Zalužný, vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil.

Již od minulého čtvrtka, kdy Ukrajina začala raketomety HIMARS nasazovat, se experti domnívali, že se tím zásadně promění obranyschopnost Ukrajiny. Český expert Richard Stojar ale varoval, že navzdory tomu nemusí přinést zásadní zvrat.

Před přílišnými nadějemi varoval i text na webu Daily Kos. Ten popisoval i náročnost nasazení systému HIMARS, které nebude úplně jednoduché dostát, zejména v podmínkách válečné vřavy.

Článek vznikl jako reakce na kritiku, že Američané dodávají Ukrajině příliš málo sofistikovaných zbraní a trvá jim to příliš dlouho. Expert všem těmto kritikům vzkázal, ať si takové monstrum zkusí převést stovky kilometrů a nainstalovat ve volném terénu sami.

USA podle něj dodaly Ukrajině přesně to, co potřebovala a o co si řekla. Vypadalo to prý až trochu jako dovážka od Amazonu. Během pár měsíců měly jen USA (nemluvě o dodávkách z dalších zemí) doručit Ukrajině zbraně v ceně přibližně čtvrtiny ročního vojenského rozpočtu celé Ruské federace.

A pokud jde o čas dodání, expert vysvětloval, že některé věci se zkrátka urychlit nedají. Podotkl, že pušky či příruční Javeliny měla Ukrajina během několika dní od začátku války a skutečně jí pomohly. Jenže dovést tunové zbraně, které musíte pravidelně plnit dalšími tunami munice, to už je trochu větší logistická výzva.

Konkrétně vozidlo HIMARS váží 18 tun, ale ještě horší je to s municí, protože každá salva o šesti střelách má hmotnost 2,5 tuny. Jeden nákladní vůz s přívěsem jich zvládne dovést zhruba dvacet tun, což stačí jednomu raketometu tak na hodinu. Udržet toto v pravidelném provozu, to vyžaduje skutečnou infrastrukturu, protože HIMARS je nejnáročnější ze všech amerických zbraňových systémů. Jedno nákladní letadlo C-5 pak přepraví 140 tun, což raketometu vystačí na 10 až 12 hodin střelby. Jednomu raketometu.

„To byla moje práce. Ano, musel jsem zajistit, aby v četě měli všichni jídlo, palivo, vodu a nástroje. Ale to bylo snadné. Mít nabité raketomety? To byl ten skutečný oříšek. Při válečných cvičeních jsme měli potíže zvládnout víc než pár odpalů za jeden den,“ svěřil se Moulitsas.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: jav



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Keller: Jak topkař Niedermayer vyrobil dezinformaci o trumpismu

4:44 Keller: Jak topkař Niedermayer vyrobil dezinformaci o trumpismu

NEKOREKTNĚ S KELLEREM Jak se vyrábí dezinformace. Tak pojmenoval aktuální z řady komentářů pro Parl…