Rakouské odmítnutí migrační smlouvy OSN: Jsme oddáni rakouskému lidu a chceme nezávislost, řekl Kurz. A my?

01.11.2018 11:05 | Zprávy

Spolková vláda Rakouska ve středu 31. října rozhodla, že Rakousko nepodepíše Globální kompakt o migraci. Po jednání vlády oznámil odchod od projektu migračního paktu spolkový kancléř Sebastian Kurz (OVP). „Spolková vláda se důkladně zabývala Migračním paktem OSN a dohodli jsme se, že je důležité, abychom dodržovali rakouskou národní svrchovanost. Proto jsme se rozhodli, že Rakousko nebude souhlasit s Valným shromážděním OSN a nepodepíše smlouvu OSN o migraci,“ uvedl po jednání vlády kancléř Kurz.

Rakouské odmítnutí migrační smlouvy OSN: Jsme oddáni rakouskému lidu a chceme nezávislost, řekl Kurz. A my?
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Sebastian Kurz

Rakouská vláda podrobila důkladné analýze Globální kompakt o bezpečné, řízené a legální migraci a Globální kompakt o uprchlících – souhrnně nazývané Globální kompakt o migraci. Na její přípravě se podílela všechna spolková ministerstva a odborníci z universit. Na jejím základě pak vláda rozhodla o odmítnutí podpisu kompaktu.

„V kompaktu jsou  některé body, které považujeme za pozitivní, ale také některé body, které vidíme kriticky,“ uvedl  kancléř Sebastian Kurz na tiskové konferenci k rozhodnutí o rakouské pozici ve vztahu ke globálnímu migračnímu paktu OSN. „Proto jsme podrobně zkoumali možnosti a spolková vláda nakonec dospěla k závěru, že Rakousko nepodepíše smlouvu OSN o migraci. Nebudeme Rakousko touto smlouvou zavazovat,“ řekl Kurz.

Tím, že se Rakousko zdrží účasti na kompaktu, podle něj může i nadále formovat své vlastní zákony o všech migračních otázkách. „V důsledku toho nedojde k žádné změně zákona,“ řekl rakouský kancléř.

Místopředseda rakouské vlády a ministr pro veřejnou správu Heinz-Christian Strache (FPÖ) na tiskové konferenci doplnil kancléře prohlášením, podle kterého je obzvláště důležité chránit rakouskou suverenitu a státnost. „Protože je spolková vláda oddaná rakouskému obyvatelstvu, tak splnila svoji zodpovědnost vůči státu a jeho suverenitě,“ řekl Strache. Rakousko podle něj předem písemně oznámí OSN, že se k dohodě nepřipojí.

Jako první se z jednání o Globálním kompaktu o migraci stáhly USA. V prosinci 2017 nařídil americký prezident Donald Trump diplomatické delegaci při OSN, aby ukončila jednání o kompaktu. USA od obou dohod odstoupily ještě během procesu jejich tvorby v odborné skupině.

Finální verze návrhů obou smluv byla odbornou komisí předložena státům v červnu letošního roku. V srpnu 2018 oznámila maďarská vláda, že kompakt nepodepíše. Jejímu rozhodnutí předcházelo zevrubné zkoumání jednotlivých ustanovení návrhů obou smluv a jejich dopadu na vnitrostátní zákony. Posuzování dopadů kompaktu na národní legislativu v oblasti pobytu cizinců se účastnily i odborné výbory Zemského sněmu, jak je nazýván maďarský parlament. Po projednání maďarské pozice k těmto smlouvám na plénu Zemského sněmu vláda premiéra Viktora Orbána (Fidesz) rozhodla, že Maďarsko Globální kompakt o migraci nepodepíše, a oficiálně to oznámila diplomatickou depeší sekretariátu OSN.
V polovině října oznámil polský ministr vnitra Joachim Brudziński (PiS) ukončení procesu zkoumání slučitelnosti migračních paktů s polským právem. Analýzu polské ministerstvo vnitra rozeslalo ostatním členům vlády 9. října 2018. „Návrh dohody podle nás nezaručuje Polsku bezpečnost. Může navíc posílit nelegální migraci,“ konstatoval ministr na tiskové konferenci pro jejím dokončení. Polský ministr vnitra k tomu uvedl, že navrhuje vládě, aby Varšava odstoupila od Globálního paktu o migraci ještě před jeho oficiálním přijetím letos v prosinci. Vláda bude pozici Polska ve vztahu k oběma paktům projednávat v polovině listopadu.
K podpisu obou smluv je svolána zvláštní ministerská konference OSN, která se sejde v Marrákeši.

Oficiální postoj české vlády ke Globálnímu kompaktu o migraci zatím není znám. Na základě usnesení Sněmovny ze zářijové schůze má jeho návrh předložit vláda poslancům k projednání 25. listopadu 2018.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Martin Kunštek

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Máslo za 70 Kč, jenže s rakouským platem. „Jezdí sem Ukrajinci, berou je za Čechy.“

4:44 Máslo za 70 Kč, jenže s rakouským platem. „Jezdí sem Ukrajinci, berou je za Čechy.“

„U nás šílenství, tady pohoda,“ komentoval nám poloprázdné parkoviště před supermarketem v rakouském…