Rakušan spustil „fízlovací úřad“. A Fendrychovi je to pořád málo, žasne Žantovský

08.10.2022 4:45 | Komentář

TÝDEN V MÉDIÍCH Na popud vlády a tajných služeb došlo k opakovanému vypínání informačních webů šířících opoziční či prostě jen alternativní myšlenky vůči vládě. Tedy cenzura v praxi. Ani to však nestačí. „Zatím se Fendrych a jeho soudruzi ve zbrani proti vlastnímu obyvatelstvu musí spokojit s vytvořením zvláštního útvaru na Ministerstvu vnitra, který se má zaměřovat na detekci nežádoucích nálad a postojů ve společnosti,“ upozorňuje Petr Žantovský na to, že i fízlování, udávání a postihování jinak smýšlejících je už pro některé příliš málo.

Rakušan spustil „fízlovací úřad“. A Fendrychovi je to pořád málo, žasne Žantovský
Foto: Hans Štembera
Popisek: doc. Mgr. Petr Žantovský, Ph.D., mediální analytik

Kritickým pohledem na tvorbu vcelku pilného komentátora mainstreamového média startuje přehled mediálních zajímavostí uplynulého týdne. „Stalo se z toho pravidlo. Každý nový komentář bývalého náměstka ministra vnitra Rumla – Martina Fendrycha – na Aktuálně.cz usvědčuje autora z toho, že bud nerozumí naprosto ničemu, a/nebo je kýmsi motivován nebo snad i honorován, aby psal ty nesmysly, které píše. Příkladně v novém středečním komentáři ‚Dezinformace ničí národ a vláda nedělá nic‘ nadává ministru Rakušanovi potažmo celé vládě, že nedostatečně razantně potírá ‚dezinformace‘ a ‚dezinformátory‘,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

Martin Fendrych má svůj text postaven na tom, že ministru vnitra vyčítá to, že „vláda proti dezinformacím nedělá nic. Jedna změna však přece jen nastala – už je nešíří premiér a už je nešíří ministři. To je samozřejmě dobrý posun, minulý předseda vlády dezinformace šířil, využíval jich a i dnes s různými manipulacemi zdatně pracuje – rozhlašuje například, že nemáme Ukrajině posílat zbraně a pomáhat místo toho ‚našim lidem‘, tedy ne ukrajinským uprchlíkům. Jistá změna k lepšímu tedy nastala. Je to však strašně málo, dezinformace se nebržděně šíří, zasahují masu českých občanů“.

Autor prahne po zavedení ideopolicie podle Orwella

„Předně bych si Fendrycha dovolil poněkud poopravit. Není pravda, že vláda v daném směru nečiní nic. Na popud vlády a tajných služeb došlo k opakovanému vypínání informačních webů šířících opoziční či prostě jen alternativní myšlenky vůči vládě. Tedy cenzura v praxi. Následně zahájila přípravu cenzurního zákona, který by jí tyto protiústavní tance podložil legislativně. Ještě předtím ustavila vládního funkcionáře Michala Klímu coby hlavního odborníka na ‚dezinformace‘. Tomu nelze říci vládní pasivita. Fendrychovi to však nestačí,“ upozorňuje Petr Žantovský na nesoulad toho, co komentátor ve svém článku tvrdí, a jaká je skutečnost.

Předpokládá, že autor by byl spokojen snad jen zavedením ideopolicie po orwellovském vzoru, vaporizace, gumování veřejné paměti, likvidace jednotlivců a skupin z veřejného prostoru a jeho plné ovládnutí jediným názorem Velkého Bratra. „Zatím se Fendrych a jeho soudruzi ve zbrani proti vlastnímu obyvatelstvu musí spokojit s vytvořením zvláštního útvaru na Ministerstvu vnitra s názvem KRIT (Krizový informační tým), který se má zaměřovat na detekci nežádoucích nálad a postojů ve společnosti. Teď konkrétně ve státní správě, protože jak jednou konečně i něco v naší vládě pochopili, tak i ve státní správě existují normální lidé, a ne jen loutky na špagátcích nějakých loutkovodičů,“ podotýká mediální analytik.

Fízlovat, udávat, postihovat. Konečně na to máme úřad

Za zajímavé považuje, jak si tento KRIT definuje své první úkoly. Ty vypadají následovně: 1. Anonymizovaný monitoring nálad ve státní a veřejné správě. Včasná identifikace osob, které mohou šířit antisystémové nálady a jejich zapojení do dialogu. 2. Vytvořit a zlepšit interní komunikační kanály, které umožní obousměrnou komunikaci po vertikální ose. 3. Aktivně a empaticky sbírat kritické podněty a důsledně se vyhýbat bagatelizujícím reakcím. „Tedy jedním slovem fízlovat, fízlovat, fízlovat. Případně udávat, postihovat, exkomunikovat. Tak, a jsme u jádra pudla, konečně na to máme úřad. Teď to pojede jak po másle,“ poukazuje Petr Žantovský na to, co vedlo skutečně ke vzniku Krizového informačního týmu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Rodina

To, že dítě pláče, když odchází náhradní maminka, myslíte, že je problém v nějakém pořadu? Není spíš v rodičích, kteří, jak je v pořadu často vidět, se o děti dostatečně nestarají? A než řešit zákaz pořadu, nebylo by spíš na místě se zabývat tím, že dost dětí žije v rodinách, které se jim dostatečně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Na tiskovce STAČILO! řekla Konečná, co viděla v supermarketech

13:21 Na tiskovce STAČILO! řekla Konečná, co viděla v supermarketech

Jako „relevantní protiváha k asociální politice vládní garnitury“ se představila koalice STAČILO! př…