V souvislosti s kolínskými právními službami, které se stávají legendárními, a dokonce v současné době plní český mediální prostor, jsem si ale vzpomněl na jinou věc. Vlastně na jiné věci. Vsadím svůj poslední dolar (a že mám asi dva) na to, že jednou z prověřovaných smluv je ta, kterou město Kolín uzavřelo s advokátní kanceláří kamaráda pana Rakušana Tomáše Kasala.
S tím jsem toho mnohé zažil.
Od našeho společného působení v Kontrolním výboru města Kolína, přes zastupitelstvo, kde jsem chtěl vysvětlit jeho zčásti opsanou rigorózní práci (kterou mimochodem neobhájil), anebo třeba soudní žalobu o 220.000,-Kč, kterou na mě podal, protože si myslel, že jsem ho ujmul na cti (a kterou mimochodem prohrál).
Proběhlo tedy něco, co nemá v Česku obdoby, troufám si tvrdit.
U soudu s městským opozičním zastupitelem zastupoval městského právníka Kasala (odměna od města Kolín 1.234.000 korun ročně včetně DPH), který tohoto zastupitele žaloval, další městský právník Blažek (odměna od města Kolín 1.234.000 korun ročně včetně DPH). To nevymyslíš, řeklo by se.
Dnes se ale chci zabývat něčím jiným.
Netuším, co bude policie prošetřovat a ani netuším, co přesně kladou Vítu Rakušanovi za vinu lidé ze Chcípl pes. Já bych se ale rozhodně zaměřil na ten prostý fakt, že všechny smlouvy o právní pomoci, které byly a podle mých informací nadále jsou uzavírány, jsou paušální. To znamená, že dotyční advokáti mají jistý výdělek. Podle poslední smlouvy je to pro pana Kasala 1.234.000 korun za rok, tedy 85.000 korun měsíčně včetně DPH. A nebere se v úvahu, co za ty peníze odvedou za práci, ani jestli pracují více, či méně, jestli mají vůbec co dělat.
Přijde vám to divné?
Mně také.
Vtip? Ne, ne
Nelenil jsem a zeptal se přímo na kolínské radnici. Odpověď mě nejen překvapila, ale s odstupem času a v souvislosti se zmíněným trestním oznámením si myslím, že by mohla zajímat i policii.
Některé pasáže z odpovědi, kterou jsem dostal, jsou poměrně zábavné. A vůbec první, co jsem si vybavil při jejich čtení, byl text mého kamaráda a oblíbeného interpreta Lou Fanánka Hagena: „V pondělí jsem Na kovárně, v úterý jsem Na kovárně, ve středu jsem Na kovárně, ve čtvtrek jsem Na kovárně i v pátek jsem Na kovárně...".
Posuďte sami odpověď na dotaz ohledně právních konzultací, které Kasal za peníze města poskytoval: „Konzultace byly prováděny dle potřeb ... v pondělí a v pátek, povětšinou i v úterý a ne zřídka i ve čtvrtek či ve středu". Určitě se u toho, když mi odpovídali, královsky bavili. A já u téhle části také, to musím uznat.
Kde jsem se ale bavit přestal, byla ta část odpovědi, kdy Kolín přiznává, že odvedenou práci advokáta vlastně nekontrolovalo. Konzultace totiž samozřejmě dle vyjádření probíhaly osobně i telefonicky - rozumějme tomu tak, že o nich není žádný záznam, čili se můžeme domnívat, že ani neproběhly, nebo ne v tom rozsahu, jak jsou prezentovány, tedy téměř denně. O elektronické formě konzultací požadované záznamy chybí, neboť byly v duchu platných předpisů smazány, jak mi bylo sděleno.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tomáš A. Nový