„Člověk by si měl být vědom nejen svých práv, ale i toho, co sám dělá nebo třeba žádá po svém zaměstnanci... Díky velkému ohlasu na facebookový příspěvek ohledně roušek, jsem se rozhodl napsat pokračování a trochu se zamyslet nad paragrafem 328, který jsem v textu zmiňoval,“ píše Tománek.
Původní zdroj ZDE
Ve zmíněném příspěvku upozorňuje, že z obchodu vás bez roušky, nebo odkudkoli jinde, nemůže nikdo vykázat. Vše je prý „o dobrovolnosti tyto hlouposti dodržovat“. „Pokud by se o to nějaký manažer pokusil, vysvětlete mu (pokud to neví a jen nehraje divadlo), že jeho diskriminační přečin by byl daleko vážnější než vaše nenošení roušky, a že byste se postarali, aby přišel o své místo – a to si buďte jisti, že zvláště manažeři velkých řetězců si toto velice rozmyslí,“ radil Tománek nedávno lidem na Facebooku.
Že se jeho slova zakládají na pravdě, dokazuje paragrafem 328, který mluví zcela jasně:
„Kdo neoprávněně vykonává úkony, které jsou vyhrazeny orgánu státní správy, územní samosprávy, soudu nebo jinému orgánu veřejné moci, nebo kdo vykoná úkon, který může být vykonán jen z moci úřední orgánu státní správy, územní samosprávy, soudu nebo jiného orgánu veřejné moci, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.“
„A právě toto dělají všechny ty agilní ochranky, prodavači, průvodčí, řidiči, hlídači, kteří vás kontrolují a chtějí po vás nasadit roušku nebo jinou pitomost,“ zdůrazňuje, že roušku může kontrolovat a vyžadovat pouze hygiena. „Ostraha a prodavač nebo kdokoli jiný vás prostě nemůže kontrolovat – jen proto, že mu to řekl šéf, že by ho vyhodili z práce, že musí, že se přeci rouška nosit musí, že to dělají všichni...“
Paradoxní je, že tu pravomoc nemá dokonce ani policie: „Nemůže vás ‚jménem zákona‘ vyzvat k nasazení roušky. Může s vámi jen sepsat přestupek a v extrémním případě by mohla trvat na tom, abyste nepokračovali v páchání přestupku,“ pokračuje Tománek. Více v manuálu, který vyšel na jaře. https://www.zdraveforum.cz/texty/manual_policie.pdf
Závěrem Tománek přidává doporučení: „Mluvte s těmi ‚lidovými kontrolory‘ a zeptejte se jich, jestli vědí, že po nich chce šéf věc, za kterou mohou jít na dva roky sedět. A ať se toho šéfa zeptají, jestli on za ně pak na ty dva roky půjde sedět místo nich, jen proto, ‚že tak dělají všichni‘! Tu nesvobodu totiž nevytváří primárně stát – tu si děláme my sami mezi sebou!“
A pokud by ve svém jednání pokračovali, doporučuje Tománek tu policii, kterou vyhrožují, zavolat naopak na ně a podat na ně trestní oznámení, protože zákon porušují oni, a ne vy.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.