„Nejedná se o standardní situaci. Bez ohledu na to, co si soudci a porota mysleli, nemohli rozhodnout jinak. Po těch záběrech, které jsme všichni viděli, jiný rozsudek by pro USA a napětí mezi Afroameričany a bělochy měl devastující dopad, který by už nikdo nikdy nedal dohromady,“ řekl v úvodu pořadu historik Martin Kovář k procesu smrti Afroameričana při policejním zákroku. Podle něj nešlo při procesu dělat nic jiného než vinu Chauvina uznat.
Komentátor Martin Weiss však proces považuje za férový. „Byť je třeba říci, že máme pocit, že jsme vše viděli, ale záběry, které obletěly svět, nezachytily situaci od počátku samozřejmě,“ konstatoval komentátor s tím, že proces korektní byl. „Je zde ale nebezpečná situace, a to, že výsledek byl předurčený. Kdyby Chauvina neodsoudili, propuklo by v USA násilí,“ potvrdil Kovářova slova.
Profesor z New York University Prague a komentátor Tomáš Klvaňa navíc doplnil, že stačilo, aby byl v porotě jeden republikán, a celý proces mohl dopadnout jinak. „Je ale docela dobře, že to dopadlo odsouzením Chauvina a že se tolik lidí v porotě jednomyslně shodlo na tom odsouzení,“ dodal.
A jak hosté Michala Půra hodnotí rok od tragické události? Jeho smrt totiž inspirovala masivní protesty a vlny násilností proti policejní brutalitě. Komentátor Echo24.cz Martin Weiss je názoru, že situace rok poté se spíše zhoršila. Vlna nepokojů, která smrt provázela, vedla k velmi destruktivním demonstracím. Podle něj má velkou práci americká policie, aby si počínala odpovědněji.
Kovář rovněž zdůraznil, že lidé mají pocit, že vlna nepokojů, demonstrací a boj mezi Afroameričany a bělochy v USA je něco unikátního. „To se však dělo již v 60. letech, kdy hořela ghetta. Moji studenti na tyto záběry koukají jako na něco šokujícího, ale to už tu bylo,“ podotkl historik. Eskalace problémů navíc podle Kováře pramení z frustrace Afroameričanů z vlády bývalého amerického prezidenta Baracka Obamy: „USA zůstala rasově rozdělenější než před jeho vládou. A spolu s Floydem je toto výsledek.“ Přetrvávající problémy v ghettech a jejich řešení je podle něj záležitostí na staletí, jestli je to vůbec řešitelné. Připustil, že postavení pro Afroameričany se zlepšilo, ale určitě ne pro všechny a dostatečně.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: sla