Řešit s Trumpem Grónsko? Jozef Síkela se hlásí

13.01.2025 22:32 | Monitoring

Eurokomisař pro mezinárodní partnerství Jozef Síkela (STAN) vyjádřil vážné obavy ohledně budoucího politického směřování České republiky. Zdůraznil, že se „děsí jakékoliv podoby se slovenskou nebo maďarskou cestou“. Ve své nové roli zároveň bude čelit výzvám spojeným s výroky bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, který nevyloučil použití síly při získání Grónska. Síkela tyto výroky kritizoval jako nepřijatelné hrozby vůči Evropě a zdůraznil, že se stanou předmětem diskusí na úrovni EU, která včas přijde s vhodnou reakcí.

Řešit s Trumpem Grónsko? Jozef Síkela se hlásí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jozef Síkela

Před šesti týdny se bývalý ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela nastěhoval do své nové kanceláře v sídle Evropské komise v Bruselu a začal novou kapitolu svého profesního života. Jako eurokomisař pro mezinárodní partnerství už absolvoval první zahraniční cestu do Mauritánie a také první společná zasedání nové Evropské komise pod vedením Ursuly von den Leyenové. Síkelovo portfolio bylo v Česku mnohými kritizováno jako nevýznamné. Jak nový český eurokomisař pracuje na tom, aby tyto pochyby vyvrátil?

Jako jeden z hlavních cílů, kterého by chtěl během svého pětiletého mandátu dosáhnout, Síkela uvedl: „Jedním z mých cílů je svou prací a komunikací přispět k tomu, abychom upevnili a zlepšili důvěru obyvatel Evropy v to, že Evropská unie a cesta, kterou jsme si zvolili, je v zásadě jediná správná, a to nejen pro Evropu, ale i pro svět. Svět se za poslední roky strašně změnil, tradiční hodnoty jsou do určité míry otřeseny a stává se z něj svět nejistoty. Mnoho obyvatel Evropy má pochybnosti, jestli ta cesta, kterou jsme se vydali, je ta správná – cesta demokracie, boje proti klimatické změně a dekarbonizace. Objevují se politické síly, které tuto cestu zpochybňují a narušují integritu Evropy.  

Pokud jde o mé portfolio, jeho důležitost s tím souvisí. V určitých částech Evropy, možná včetně České republiky, o jeho existenci vědělo jen málo lidí a ještě méně jich znalo jeho detailní zaměření. Z mého pohledu je však pro budoucnost Evropy klíčové. Ekonomická prosperita Evropy nezávisí pouze na její vnitřní práci, ale do značné míry na úspěchu jiných kontinentů. Je tedy zásadní, abychom v rámci úsilí o ekonomickou bezpečnost a diverzifikaci hledání partnerů našli ty správné,“ dodal Jozef Síkela v rozhovoru pro iROZHLAS.cz.

Eurokomisař pro mezinárodní partnerství Jozef Síkela zdůrazňuje důležitost komunikace nejen směrem dovnitř Evropské unie, ale i směrem k zemím, které jsou příjemci podpory EU. „Chtěl bych začít aktivněji komunikovat směrem do Evropy, aby evropské domácnosti a firmy pochopily, proč tyto věci děláme a jak jsou pro Evropu důležité. Zároveň je klíčové komunikovat do zemí, kterých se naše aktivity týkají. Jedním z cílů je, aby některé z těchto zemí převzaly roli vlajkonošů a propagátorů našeho úsilí.  Formou udržitelného ekonomického rozvoje pomáháme bojovat proti klimatické změně a chudobě a vytváříme lepší budoucnost pro jejich obyvatele. Tím zároveň snižujeme důvody k ekonomické migraci,“ pokračoval eurokomisař.

Nový český eurokomisař také mluví o tom, že do oblasti jeho působnosti spadá i Grónsko, které se minulý týden dostalo do středu pozornosti v souvislosti s výroky zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten prohlásil, že by Spojené státy měly Grónsko získat, a nevyloučil přitom ani použití vojenské síly.

Síkela zdůraznil, že spolupráce mezi Evropskou unií a Grónskem částečně spadá do jeho portfolia. „Já se vám přiznám, že ještě před několika měsíci bych si neuměl představit, že by náš dlouholetý a hodnotově nejbližší spojenec, se kterým sdílíme tolik úspěchů v prosazování demokracie a míru, mohl vyhrožovat Evropě dokonce použitím síly. Tyto výroky byly i předmětem dnešní debaty na úrovni ekonomických a zahraničních komisařů, jak na ně reagovat z hlediska ekonomické bezpečnosti Evropy.“ 

Připomíná, že Grónsko má zdroje řady surovin, které Evropa potřebuje pro svoji zelenou a digitální transformaci. „Grónsko je velmi důležitým partnerem Evropské unie a spadá do mého portfolia. V roce 2024 jsme zde otevřeli novou kancelář, což byl zásadní krok pro posilování spolupráce. Ta se zaměřuje na vzdělávání, obnovitelné zdroje energie a suroviny, protože Grónsko je bohaté na 25 z 34 klíčových surovin potřebných pro zelenou a digitální transformaci Evropy.“  

Evropská komise podle jeho slov povede nyní diskusi, jak bude na tyto Trumpovy výroky reagovat. „Ve vhodnou dobu přijde s vhodnou reakcí,“ dodal Síkela. Grónsko je součástí Dánského království. Samotný ostrov přímo není v Evropské unii, ale je klasifikovaný jako „zámořské území přidružené k EU“.

Otevřeně přiznal, že přesto, že jeho současná pozice vyžaduje hájit zájmy celé EU, nikoli pouze České republiky, není zcela odstřižen od své politické minulosti v české vládě. Vyjádřil tak své obavy z možného politického vývoje v Česku, pokud by se po volbách do čela vlády vrátil Andrej Babiš nebo hnutí ANO: „První, co chci říct, je asi, že pevně věřím, že tato situace nenastane. Držím palce svým bývalým vládním kolegům, aby dovládli takovým způsobem, aby dostali šanci ty změny provádět ještě v dalším volebním období, protože já se děsím jakékoliv podoby se Slovenskou, případně maďarskou cestou,“ řekl Jozef Síkela.

Zdůraznil důležitost ekonomické stability, kterou považuje za zásadní rozdíl mezi Českem a sousedními státy: „Pokud se na to podívám, byť jenom z ekonomického hlediska, kde nám velmi často opozicí bývaly tyto změny dávány za příklady, tak pro mě velmi férové hodnocení ekonomické situace a výhledu do budoucnosti je hodnocení ratingových agentur. Dnes mezi Českou republikou a Slovenskem je výrazný rozdíl,“ uvedl, že považuje současnou politickou a ekonomickou situaci Česka za správnou a varuje před odklonem od současného směru.

Dnes je podle jeho slov v Evropě jen pět zemí, které mají lepší rating než Česká republika. „Můžeme si o tom myslet, co chceme, ale na druhé straně je to určitá známka, která do určité míry zpochybňuje to, co se nám někteří politici snaží říct – jak strašně špatně se v České republice máme. Do určité míry podporují blbou náladu,“ doplnil eurokomisař. 

Pokud tu bude demokraticky zvolená vláda, tak v rámci své role budu spolupracovat s každou demokratickou vládou v rámci daných pravidel.

Česká republika patří k nejvíce euroskeptickým zemím Evropské unie. Podle eurokomisaře Síkely je tento stav dědictvím práce některých politických předchůdců. Tento pohled by chtěl změnit: „Myslím, že výhody, které EU přinesla nejen České republice, ale celému středu a východu EU, jsou v porovnání s nevýhodami neměřitelné. Pozitiva do velké míry a do značné míry převažují nesporná negativa,“ zdůraznil Jozef Síkela.

 

 

 

 

 

 

 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Natálie Brožovská

Mgr. Renáta Zajíčková byl položen dotaz

Zajíčková (ODS): Naše školství stojí na rozcestí

Máte svatou pravdu v tom, že na tom naše školství není dobře, ale uvědomujete si, že jste už víc jak 3 roky u moci a pak vlastně jen konstatujete, že je školství na rozcestí? Nemyslíte, že jste pro školství, o kterém jste před volbami tvrdili, jak bude vaší vlajkovou lodí, udělali žalostně málo? Pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 115 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Síkelo, my se maďarské či slovenské cesty nebojíme, my se děsíme pouze ......., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseChristian , 14.01.2025 9:05:22

|  8 |  0

Další články z rubriky

„Vážená ČT, jste zm*di.“ Pořad o vlastencích a dezinformacích. Daniel Landa vybuchl

22:20 „Vážená ČT, jste zm*di.“ Pořad o vlastencích a dezinformacích. Daniel Landa vybuchl

Nový pořad České televize Fenomén doby: Rozdělená společnost vzbudil bouřlivé reakce, a to zejména k…