„Určitě odevzdáváme Slovensko v lepším stavu, než jsme ho převzali v roce 2012... Svědčí o tom i mnohé fungující sociální problémy. Takže ano, na Slovensku se žije lépe,“ poznamenal hned na úvod. Na občany apeloval, aby upřednostnili slovenskou sociální demokracii Smer a k tomu nějakého koaličního partnera. Další možností už je jen slepenec pravicových stran, který podle premiéra utvoří jen těžko stabilní vládu.
Vláda Smeru vybírá lépe daně, a na základě toho může realizovat silnější sociální program. Země se podle jeho názoru blíží k bodu, kdy bude moci připravit vyrovnaný státní rozpočet. Současně prý Fico dokázal splnit své volební sliby. Daří se zaměstnávat nové a nové lidi. „Je tu prostor na růst mezd. Pokud zabezpečím i politickou stabilitu Slovenska, nemám obavy o vnitřní faktory vývoje Slovenska,“ podotkl politik.
Slovensko ohrožují spíše vnější faktory
Pokud Slovensko něco ohrožuje, jsou to spíše vnější faktory. Na prvním místě jmenoval uprchlickou krizi, kterou prý někteří politici na Slovensku podceňují, ale další měsíce ukážou, co bude dál. Důležité pro nás bude i slovenské předsednictví EU od července 2016. Možná budeme řešit odchod Velké Británie z EU,“ připomněl slovenský předseda vlády.
V tuto chvíli prý nemá podobně silného politického protihráče z opozice, s nímž by mohl vést spory či jednat o možných koalicích. „Nebojuje proti nám opozice, ale média a třetí sektor. Média se snaží dělat politickou práci,“ posteskl si. Smer je pod palbou médií, ale obstojí, ujišťoval.
Vyjádřil se i ke kvótám. Slovensko je důsledně odmítá a nic se na tom ani dál nezmění. Slováci prý nepřijmou žádné uprchlíky ani dobrovolně. „To je, jako kdyby si někdo pozval domů 3 000 hostů, ale v jednu chvíli zjistil, že nemá dost peněz a jídla. A řeší to tím, že klepe u sousedů a říká: Vezměte si některé mé hosty k sobě. Tento princip já zásadně odmítám,“ prohlásil jasně slovenský host.
V EU se stále počítá s tím, že dojde na celoevropské řešení, ale pokud Řecko nenapne všechny své síly, může se stát, že budou zavřeny hranice v okolí Řecka. Nikdo v EU si to prý nepřeje, ale možná nebude zbytí. Ukazuje se, že se další evropské státy přibližují stanovisku Visegrádské čtyřky.
V4 je racionálnější, protože...
„Ukazuje se, že politika Herzlich Willkommen ne úplně funguje. Působí poněkud zvláštně, když napřed otevíráte náruč, ale náhle ji rychle uzavíráte,“ poznamenal slovenský premiér. Visegrádská skupina se chová pragmatičtěji možná proto, že musela v posledních 27 letech řešit zásadní krize a reformy. Postkomunistické země musely rychle řešit věci, které na Západě řešili podstatně déle. „My jsme naučení řešit krize o hodně rychleji,“ shrnul Fico.
Fico se v politice pohybuje půlku života a považuje ji za zaměstnání jako každé jiné. Mrzí ho proto, že řada Slováků vnímá politiky jako podvodníky a lháře. „To má bohužel za následek, že je těžké do politiky přilákat nové lidi,“ upozornil. To považuje za problém. Není to ale problém aktuální, protože kolem sebe vidí řadu silných politiků – např. Roberta Kaliňáka nebo Petera Pellegriniho. O slovenskou sociální demokracii tedy obavu nemá.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp