Rodí se plán na zastavení odlivu lidí z venkova. Jurečka ho předloží vládě

03.03.2017 8:28 | Zprávy

Asociace malých a středních podniků (AMSP) a ministerstvo zemědělství chtějí zastavit úprk obyvatel z vesnic. V rámci projektu Rok venkova proto ve čtvrtek představily sérii opatření kladoucích si za cíl život mimo města zatraktivnit. Jejich dopad na veřejné rozpočty zatím nejde přesně vyčíslit, budou to však minimálně jednotky miliard. Píše o tom server iDnes.cz.

Rodí se plán na zastavení odlivu lidí z venkova. Jurečka ho předloží vládě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vesnice, ilustrační foto

Podle něj se nejblíže k realizaci dostala podpora podnikatelů ze zdrojů Českomoravské záruční a rozvojové banky. Byl by to stejný způsob podpory, jaký dnes mohou podnikatelé v zemědělských oborech uplatnit v rámci Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu.

„To znamená dotace úroku z úvěru, aby bylo možné čerpat investiční a provozní úvěry s odloženou splatností. Třeba truhlář si může půjčit milion korun a my mu za tři roky odpustíme 400 tisíc korun,“ citoval server ministra zemědělství Mariana Jurečku. Podle něj bude opatření stát zhruba dvě miliardy korun a v nejbližší době ho předloží vládě.

  • Celý text je ZDE

Vedle toho by malí podnikatelé s obratem do jednoho milionu korun sídlící v málo rozvinutých obcích měli mít nárok na výdajový paušál ve výši 90 procent. „To by prakticky znamenalo, že nebudou odvádět vůbec žádné daně,“ uvedl Havlíček.

Jak server dále uvedl, podle Havlíčka to bude pro stát zanedbatelný výpadek, jelikož jde jen o jednotky tisíc lidí, kteří už dnes mohou využívat až 80procentní paušál a téměř žádné daně neplatí. Jde spíš o to, odbourat psychologickou hranici pro nové podnikatele a přilákat je na odlehlý venkov.

Asociace s Jurečkou prosazují i dotace vesnickým prodejnám, aby lidé nemuseli na nákup zajíždět do vzdálených měst, píše dále server. Maloobchod na venkově už dnes podporují některé kraje a obce například formou slevy či úplným odpuštěním nájmu v obecních prostorách.

AMSP chce tuto praxi rozšířit. Podle šéfa Asociace českého tradičního obchodu Zdeňka Juračky by to přišlo na zhruba 750 milionů korun ročně z rozpočtů obecních, krajských i z rozpočtu státního. Nemělo by se to týkat těch úplně nejmenších obcí, u nich však přichází v úvahu podpora pojízdných prodejen.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Útok v Magdeburku: Foltýn na ČT klidnil vášně. Jenže tou dobou diváci Primy slyšeli úplně jiné věci

9:12 Útok v Magdeburku: Foltýn na ČT klidnil vášně. Jenže tou dobou diváci Primy slyšeli úplně jiné věci

Na vánočním trhu v německém Magdeburku v pátek večer najel do davu ve vysoké rychlosti řidič s autem…