V listopadu 2013 Ukrajinci kvůli odmítnutí tehdejšího prezidenta Viktora Janukovyče podepsat asociační dohodu s Evropskou unií vyšli protestovat do ulic. Nesouhlas Ukrajinců se přelil do série masových demonstrací, které vedly ke svržení proruského prezidenta Viktora Janukovyče a vzniku prozatímní vlády.
Při demonstracích došlo k tvrdým zásahům policejních jednotek Berkut, které se snažily demonstrující lidi rozehnat, což celou situaci vyeskalovalo tak, že se proevropské protesty proměnily v protivládní ozbrojené střety. Protesty trvaly do února 2014, známé jako Majdan nebo revoluce důstojnosti.
V důsledku pouličních bojů byly zastřeleny desítky lidí a přes pět set jich bylo zraněno. Nejbrutálnějším dnem byl dvacátý únor 2014, kdy snipeři ze střech centrálních kyjevských budov mířili do zad demonstrantů, kteří se před kulkami kryli štíty vlastní výroby.
Každý si může sám odpovědět na otázku, zdali je na tom Ukrajina nyní, po devíti letech, lépe, nebo hůře, zdali se Ukrajincům žije snadněji, nebo obtížněji, zdali ukrajinské hospodářství ve spojenectví se Spojenými státy a Evropskou unií vzkvétá, nebo se hroutí, uvádí ve svém facebookovém komentáři Štěpánek z Trikolory.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: nab