Petr Torák, dnes mimo jiné honorární konzul, poskytl rozhovor internetové televizi DVTV, ve kterém konstatoval, že pro Romy je snazší najíst se v restauraci ve Velké Británii, než v Česku. V Praze v restauraci U Švejka ho prý odmítli obsloužit. Jen prý s jistotou nemůže říct, zda to bylo proto, že je Rom, nebo že mluvil česky, takže si číšník možná myslel, že neudělá takovou útratu jako hosté, kteří česky nemluví.
„Nebyl jsem obsloužen tak, jak by člověk očekával. Ten číšník se se mnou ani nebavil a když jsem mu řekl, že odcházím, tak se na mě tak podíval a s úsměvem řekl ‚no konečně‘. Vedení restaurace jsem napsal stížnost, ale dosud na ni nikdo nereagoval,“ uvedl Torák s tím, že situaci nechtěl řešit přímo v restauraci, aby nekazil návštěvu restaurace dalším hostům.
Pro server iDNES.cz vedení restaurace uvedlo, že jejich zaměstnanci se nechovají rasisticky. Podnik prý zaněstnává i pracovníky z Mongolska, což má svědčit o vstřícném chování vůči menšinám žijícím v Česku.
Torák si však trvá na tom, že se tento incident odehrál a pořád čeká, zda se mu vedení podniku omluví, protože zatímco se mu v minulosti stalo, že ho odmítli obsloužit např. v některé z restaurací v Ústí nad Labem, tak ve Velké Británii podobnou zkušenost neudělal. I proto má pochybnosti o tom, zda se v Česku daří odbourávat předsudky vůči Romům.
- Celý rozhovor naleznete zde
Podobné incidenty v Česku podle Toráka zažívají i příslušníci sexuálních menšin a ti jsou prý stejně jako Romové frustrovaní z toho, že se vlastně nemají na koho obrátit. Žijí prý často v pocitu beznaděje, že i kdyby se ohradili, nakonec se nic nezmění.
Torák se proto rozhodl spustit kampaň nazvanou „Už nebudu mlčet“.
„Je třeba přestat mlčet, nepřestat poukazovat na tyto praktiky a dělat něco proto, aby se to změnilo, aby lidé věděli, kde najít zastání, co mají dělat, pokud policie incidenty neřeší,“ uvedl Torák s tím, že by situaci posunul blíže k poměrům ve Velké Británii, kde se člověk dočká vstřícnosti od policie, která podobné situace řeší, když se na ně s podobnou stížností obrátí.
Jednoho dne se prý vrátí do Česka, ale zatím k tomu nedojde, protože děti stále chodí ve Velké Británii do školy, Torák i manželka mají ve Velké Británii práci i zázemí a navíc vidí v Česku ještě jeden problém.„Vrátíme se, až budeme mít pocit, že budeme v Česku v bezpečí,“ konstatoval.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp