Romové nepracují. Ať se starají! Křeček vypustil šrapnel, je veselo

11.03.2019 13:44 | Zprávy

Zástupce ombudsmana Stanislav Křeček přišel na sociálních sítích do křížku s bývalým předsedou Zelených Matějem Stropnickým. Šlo o Romy. „Řeči o diskriminaci jsou jen výmluvou a snahou o zastírání pravého stavu věci,“ mínil bývalý poslanec. Ale Stropnický na něj vystartoval, že Romy diskriminují při pronájmu bytů.

Romové nepracují. Ať se starají! Křeček vypustil šrapnel, je veselo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zástupce Veřejného ochránce práv Stanislav Křeček

Nejprve se Stanislav Křeček vyjadřoval ke zprávě o stavu romské menšiny za rok 2017. „Pokud se sami Romové nezačnou starat a zajímat o svůj život, situace se nezlepší. Řeči o diskriminaci jsou jen výmluvou a snahou o zastírání pravého stavu věci,“ tvrdí zástupce ombudsmana na sociálních médiích.

Ale pustil se do něj bývalý předseda Zelených Matěj Stropnický: „Pane Křečku, přiznám se, že jsem trochu rozpačitý z toho, že se, ač vysoký státní úředník, chováte (i zde teď, když zpochybňujete zprávy, které schválili poslanci, což státním úředníkům nepřísluší) často jako politik – to nemá opodstatnění,“ kritizuje advokáta. „Ale k věci samé: opakovaně jsem se jako místostarosta pro bydlení na Žižkově setkával s diskriminací Romů při sjednávání nájmů u soukromých pronajímatelů. Byt byl volný jen do té doby, než se ukázalo, že zájemce o něj je Rom. To je prostě fakt,“ konstatuje.

„Dopřávám si privilegia nazývat věci pravým jménem. Kdo ty Romy na Praze 3 diskriminoval? A jak?“ ptal se Křeček.

Stropnický mínil, že Romy diskriminovali pronajímatelé bytů, kteří, když se Romové přišli na byt podívat, měli vždy obsazeno. A podle něj by Křeček jako státní úředník neměl veřejně pochybovat o vládních rozhodnutích.“ Ale já nejsem státní úředník, já jsem ve veřejné funkci, kde mám vyjadřovat svá zjištění a své poznatky,“ bránil se zástupce ombudsmana.

Na to se našly hlasy, které tvrdily, že Stropnický zaměňuje svobodu volby s diskriminací. Stropnický se hájil, že svobodná volba může vést k diskriminaci a jako příklad dával hypotetickou situaci, ve které by Romům byl zakázán vstup do některých restaurací. „Nápis na domě nebo restauraci je zásah do veřejného prostoru a ten samozřejmě je třeba hlídat a chránit před projevy diskriminace. Ale zde mluvíme o činech a rozhodnutích. To je něco jiného. Zaměňování pojmů vede k nedorozuměním a hledět na problematiku Romů jen prismatem diskriminace je cesta do nezměněného stavu věcí a konec konců i urážkou zdravého rozumu a zkušeností občanů…“ udržel si poslední slovo Křeček.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

Andrej Babiš byl položen dotaz

Připravujete se na brzký konec v politice?

Aspoň na mě to tak přijde, když se ujímáte zpět Agrofertu. A je to tedy tak, že ten svěřenecký fond byl jen taková klička jak šikovně obejít zákon?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trumpovi lidé utnuli dotace cenzuře internetu. Známe české souvislosti

4:44 Trumpovi lidé utnuli dotace cenzuře internetu. Známe české souvislosti

Konec financování těm, kdo kádrují stránky. V USA končí éra, kdy americké instituce mohly sponzorova…