Romů víc a víc. Už je to neudržitelné. Systém nemotivuje lidi k tomu, aby si hledali práci, bije na poplach starostka

10.11.2015 15:06 | Zprávy

Severočeská obec Obrnice před lety proslula tím, že v ní Romové a bílí dokáží spolu žít v klidu. Zdejší starostka Drahomíra Miklošová v rozhovoru pro internetovou televizi vysvětlila, proč se nyní začíná situace v Obrnicích horšit. Hlavní vinu dává sociálnímu systému, který nemotivuje lidi k tomu, aby se vzdělávali a aby si hledali práci.

Romů víc a víc. Už je to neudržitelné. Systém nemotivuje lidi k tomu, aby si hledali práci, bije na poplach starostka
Foto: rep
Popisek: Romské děti si hrají na hřišti

Miklošová odhaduje, že z 2365 obyvatel Obrnic je Romů asi 1200–1300. V poslední době se prý v obci množí stížnosti i od samotných Romů, že přibývají rodiny, se kterými se jen obtížně dá komunikovat. „Naši terénní pracovníci objevují nové a nové rodiny, se kterými se nedá pracovat. Odmítají spolupráci, jejich děti dělají velký nepořádek. Vyrůstá nám malý gang osmi a devítiletých dětí, který chodí po obci a ničí nám obecní majetek. Dokonce máme děti, které vylézají z kontejneru, protože hledají něco k jídlu. Takže přibývají rodiny, které těžce zvládáme i vlastními kapacitami,“ posteskla si.

Celé video je ZDE

Miklošová je starostkou Obrnic od roku 2006. Dokud prý Romové tvořili maximálně 40 % všech obyvatel, dalo se s nimi pracovat. Ale protože je jich stále více a více, tak už kapacita sociálních služeb nestačí. „Učitelé ve škole nestačí vzdělávat děti, protože na to doplácí ty děti, které by potřebovaly se učit více a více. Ale kantoři se musí věnovat dětem ze sociálně slabých rodin, které se vrací z Anglie,“ přiznala starostka s tím, že děti, které se vrátily z Anglie, mnohdy neumí číst a psát ani anglicky, ani česky.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

36 tisíc za byt v Praze. 28 tisíc s protekcí. Mladí Češi přiznali, kolik je stojí bydlení

9:11 36 tisíc za byt v Praze. 28 tisíc s protekcí. Mladí Češi přiznali, kolik je stojí bydlení

Jak hluboko do kapsy musí člověk sáhnout, pokud chce žít v Praze? Bydlet v hlavním městě se dá levně…