Střety mezi Romy a Ukrajinci nebyly v posledních týdnech v České republice ničím výjimečným. Napětí vzrostlo poté, co se na veřejnost dostaly informace, že podezřelým z ubodání mladého Roma v Brně je občan Ukrajiny. Následovaly velké romské demonstrace nejenom v moravské metropoli, ale i na dalších místech země s početnou romskou komunitou.
Politici i aktivisté začali upozorňovat na velký problém, který podle nich narůstá. Šíření protiukrajinské propagandy v romských komunitách a jejich neschopnost těmto dezinformacím čelit.
Vyřešit by to měl nový expertní tým, který má být složený z lidí z českých ministerstev a neziskových organizací. Chtějí vypracovat návod pro obce, aby věděly, jak případným eskalacím konfliktů zabránit.
Podle vládní zmocněnkyně pro záležitosti romské menšiny Lucie Fukové by se expertní skupina měla zabývat dezinformacemi a médii, aby mohli rychle reagovat na dezinformační scénu, která prý rychle manipuluje s komunitami v sociálně vyloučených lokalitách. „Dezinformátoři jsou velmi rychlí, snaží se manipulovat Romy v komunitě a zneužívat jejich sociální situaci,“ uvedla Fuková pro Novinky.cz
Další podrobnosti, jak bude expertní tým složený, kdo bude jeho členy vybírat a na základě jakých kritérií, kolik to bude stát apod., však známy nejsou a dosud není možné je zjistit. Přestože Fuková před týdnem v pondělí sdělila, že prozatím se monitorují potřeby a situace v romských komunitách a výsledky budou za tři týdny, hlavní iniciátorka celé akce, vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková, je na dovolené. Na dovolené je také zmocněnkyně pro romskou menšinu Lucie Fuková.
ParlamentníListy.cz se obrátily na několik českých ministerstev, Úřad vlády i samotnou zmocněnkyni Laurenčíkovou se sérií dotazů, jejichž zodpovězení by mohlo více prozradit o tom, jak bude expertní tým složen a jak se bude hodnotit jeho úspěšnost.
Jde o následující otázky:
- Jaká ministerstva, orgány státní správy a neziskové organizace se budou na složení týmu podílet?
- Jaký je stanoven rozpočet a kdo se bude na financování tohoto projektu podílet?
- Jací experti a odkud budou členové tohoto týmu vybíráni? Kdo je bude vybírat a na základě jakých předpokladů?
- Podle čeho se bude měřit úspěšnost práce tohoto týmu expertů? Ohledně vyhodnocení práce týmu, podle jakých kritérií se zhodnotí, zda byl projekt úspěšný, nebo selhal?
Ministerstvo vnitra, jehož šéf Vít Rakušan (STAN) po řešení napětí volá, na zaslané otázky nereagovalo. Reakce jsme se nedočkali ani z tiskového oddělení Úřadu vlády.
Ministerstvo práce a sociálních věcí prozradilo, že sestavení expertní skupiny, která by měla dezinformace mezi Romy potírat, je iniciativou vládní zmocněnkyně pro lidská práva – paní Kláry Šimáčkové Laurenčíkové. „S těmito dotazy se musíte obrátit na Úřad vlády, potažmo přímo na ni,“ sdělil pro ParlamentníListy.cz vedoucí oddělení mediální komunikace MPSV Jakub Augusta.
Z e-mailu Kláry Šimáčkové Laurenčíkové dorazila automatická odpověď. „Jsem mimo kancelář do 14.08.2023,“ stálo ve zprávě. Později se redakci ozvala PR specialistka vládní zmocněnkyně pro záležitosti romské menšiny Anna Kociánová s tím, že odpovědi redakce obdrží začátkem příštího týdne.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajinci
Informace pro ukrajinské občany na území ČR v návaznosti na ruskou agresi na Ukrajině na leznete na oficiálních stránkách MV ČR. MV ČR také pro tento účel zřídilo samostatný portál. Základní informace o ukrajinské diaspoře v České republice naleznete na těchto stránkách.
autor: Radim Panenka