Dočteme se i o díle mnoha vynikajících lékařů, kteří posunuli vývoj medicíny. Například o největším chirurgovi francouzské renesance Ambroisu Parém nebo rakouském zakladateli psychoanalýzy Sigmundu Freudovi. Kniha je řazena chronologicky, ke každému milníku najdeme stručné shrnutí, odkazy na související kapitoly a celostránkový obrázek, který danou událost vystihuje.
ParlamentníListy.cz díky nakladatelství Dokořán knihu četly a musíme uznat, že jde o majstrštyk. Pevná vazba, krásné fotografie a nepřeberné množství informací.
Víte, že první umělé oko je téměř 5 tisíc let staré? Funguje léčba pijavicemi? Věřili byste, že prvnímu člověku ze zkumavky je přes 45 let? Patří pěstování náhradních orgánů jen do oblasti sci-fi?
Pro představu čtenářů nabízíme ukázku z kapitoly věnované pitvě.
„Přeji se, abyste mi po smrti provedli pitvu,“ řekl svému lékaři Napoleon Bonaparte. „Vypracujte podrobnou zprávu pro mého syna. Ukažte mu, jaké léčivé prostředky by měl užívat a o jaký způsob života usilovat, aby se vyvaroval strastem. Je to velice důležité, neboť můj otec zemřel s příznaky značně podobnými těm mým.“ Napoleon často zvracel a trpěl horečkou. Pitva odhalila, že měl rakovinu žaludku.
Ačkoliv pitvy mnohdy odhalily chyby v diagnóze i nečekané příčiny úmrtí, od 60.let minulého století začal jejich počet v západních zemích výrazně klesat, snad kvůli obavám lékařů ze soudních pří kvůli zanedbání péče.
Dočteme se o klonování lidí.
„Mluvíme-li o reprodukčním klonování lidí, máme na mysli vytvoření člověka, jenž je geneticky v podstatě stejný jako jeho předloha. Toho se dá dosáhnout takzvaným přenosem jádra somatické buňky, což je proces, při němž se jádro dárcovy dospělé buňky vloží do vajíčka, jehož jádro bylo odstraněno. Výsledkem je pak embryo, které se implantuje do dělohy. Totožný organismus se dá naklonovat také rozdělením raného embrya, aby se každá část stala samostatným jedincem.“
Clifford Alan Pickover je autorem více než 50 populárně-naučných děl přeložených do desítek jazyků, které se převážně zabývají matematikou a přírodními vědami. K jeho tématům patří rovněž biologie, umění, náboženství, sociální psychologie, mimozemské civilizace či historie. Česky vyšly tři námětem a zpracováním obdobné knihy: Matematická kniha, Kniha o fyzice a Kniha o vědě.
Tu o medicíně vydalo nakladatelství Dokořán se spolupráci s Argem. Přeložil ji Pavel Pecháček.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: tan
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.