O tom, že BIS zamezila za posledních pět let desítkám ruských a čínských zpravodajských důstojníků jejich činnost, informoval ředitel služby Michal Koudelka. „Naše zákonné adresáty jsme například počátkem roku 2018 informovali, že se nám podařilo úspěšně rozbít zpravodajskou síť jedné z ruských zpravodajských služeb působící na našem území a zcela tak ochromit její činnost,“ poznamenal Koudelka bez bližších podrobností. Respekt se tak rozhodl pátrat na vlastní pěst.
Skupina ruských občanů a několika dalších Rusů, kteří již získali české občanství, byla zadržena na začátku roku. „Skupina měla fungovat pod krytím dvou soukromých firem v Praze. Ty měly běžným zákazníkům prodávat počítačový hardware a software a tvářit se jako stovky podobných podniků v branži. Vedle toho ale jejich zaměstnanci měli provozovat ještě jednu, veřejnosti skrytou činnost. Tou mělo být provádění hackerských útoků. Hackovací systém měl být umístěn v počítačích, které byly ve firmách uloženy,“ konstatuje Respekt.
V počítačových firmách pracovali civilní zaměstnanci, ale také členové zpravodajské sítě rekrutovaní z řad příslušníků ruské kontrarozvědky FSB. „Zpravodajská skupina hackerů působících v Česku měla podle našich informací spolupracovat s několika podobnými buňkami rozmístěnými v několika dalších zemích. Útoky měly provádět koordinovaně, a to i vůči cílům v zahraničí, technika byla rozmístěna na více místech tak, aby její činnost byla obtížněji odhalitelná,“ zmínil dále Respekt. Někteří zadržení byli následně vyhoštěni; těmi, kteří si již stihli opatřit české občanství, se zabývá policie dál.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef