ČSSD má prý v pondělí v plánu vytknout ANO údajné porušení jejich dohody. Po domluvě s hnutím podle Tománkových slov počítali totiž s tím, že extajemník prezidenta Václava Klause ve finále neuspěje. Do RRTV namísto něj prosazovali jeho soka ve volbě Milana Boušku.
Nakonec se však v tajné volbě ukázalo, že koaliční domluva neplatí. A v radě usedne Jakl, který opakovaně mluví o zrušení veřejnoprávních médií. „Hnutí ANO jsme několikrát jasně sdělili, že bychom nebyli rádi, kdyby podpořili pana Jakla,“ uvedl šéf poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka.
Exministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) prohlásil, že nepodporuje lidi, kteří vyhlašují podobné názory jako Jakl. „Zásadně s nimi nesouhlasím. A nejsem pro, aby tito lidé dostávali prostor k ovlivňování činnosti médií,“ říká .
Takový postoj podle jeho názoru mezi socialisty převažuje, dokonce jej dostali i do programového prohlášení vlády. „Je to principiální věc. Proto si myslím, že se to musí řešit na koaliční radě a musí se z toho něco vyvodit,“ dodal Zaorálek s tím, že budou podporovat nezávislost veřejných médií.
I podle řady kritiků je svoboda veřejnoprávních prostředků zvolením Jakla ohrožena. A nepomáhá tomu ani dosazení dalších kontroverzních figur, jako jsou Tomáš Kňourek nebo Petr Žantovský, do Rady Českého rozhlasu nebo do Rady České tiskové kanceláře,.
Podle mediálního experta Jakuba Macka média veřejné služby představují pro část populace hodnotový systém, který chápou jako nepřátelský. „Tady mluvím o voličích, kteří jsou reprezentováni stranami, jako jsou SPD, KSČM nebo část voličů prezidenta Miloše Zemana,“ upřesňuje. A právě nominaci Jakla do RRTV podporovala právě SPD, připomíná Tománek.
Výtky, které zaznívají od členů ČSSD k výsledkům tajné volby, chtějí prý špičky koalice řešit v pondělí. Stanislav Berkovec, který má v hnutí ANO agendu médií na starosti, ale Lidovým novinám sdělil, že o žádné dohodě neví, a pokud ví, tak ČSSD žádného kandidáta do RRTV nenavrhla.
„Od pondělního jednání nelze čekat, že se základy koalice zásadně otřesou. V ČSSD však problém rezonuje. A ne málo,“ odhaduje Tománek, jehož slova Zaorálek potvrzuje. „Po hlasování u nás byla docela vzrušená situace. Takový výsledek jsme neočekávali, sám jsem myslel, že se to nemůže stát,“ řekl Zaorálek.
Anonymní volba na jednu stranu utají, jak kdo hlasoval, na druhou častokrát namíří reflektor na dosud skryté spodní proudy sněmovního smýšlení a zákulisních dohod. Redaktor připomíná, že už několikrát ve Sněmovně zafungovala spolupráce ANO, SPD a KSČM. Podle některých názorů pomohla prý i k zvolení Kňourka do Rady Českého rozhlasu. „ANO artikuluje svůj vztah k veřejnoprávním médiím tím, jak vychází vstříc svým tichým koaličním partnerům, jako je SPD,“ podotkl Macek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab