Rozhodují v politice schopnosti? Částečně. Nejdůležitější je loajalita k vedení strany

18.06.2023 9:31 | Komentář

ANKETA „Krajské volby vyhrálo hnutí ANO, takže je logické, že chce mít v čele kraje svého člověka. Na tom nic nezmění skutečnost, že směřování Moravskoslezského kraje pod vedením Ivo Vondráka bylo velmi dobré,“ uvedl k překvapivé Vondrákově rezignaci v ostravském regionu senátor a bývalý velitel krajských hasičů Zdeněk Nytra. Nekompromisněji se pak vyjádřila k odchodu hejtmana krajská zastupitelka Zuzana Klusová: „Profesor Vondrák naplno pocítil, jak vysoká je daň za rychlou cestu na politický vrchol, kde je podmínkou bezmezná loajalita k ‚vůdci‘ a že nesouhlasit se tvrdě trestá. Vyměnit hejtmana rok před volbami je ale pro kraj destabilizačním krokem.“

Rozhodují v politice schopnosti? Částečně. Nejdůležitější je loajalita k vedení strany
Foto: Hans Štembera
Popisek: Milan Hnilička a Ivo Vondrák

Velký překvapením pro veřejnost, a to zvláště z Moravskoslezského kraje, byla náhlá rezignace a tedy odchod moravskoslezského hejtmana Ivo Vondráka z postu, který zastával sedm let. Jak je všeobecně známo, vedení hnutí ANO na něj začalo tlačit po lednové prezidentské volbě, kdy se Vondrák i s ostravským primátorem Tomášem Macurou veřejně vyjádřili, že v boji o Hrad nepodpoří svého stranického šéfa Andreje Babiše, ale Petra Pavla. Zatímco primátor Macura byl velmi rychle vyloučen z klubu ostravských zastupitelů z hnutí ANO a v dubnu odešel i z vedení Ostravy, Vondrák měl ještě donedávna většinovou podporu členů ze svého krajského klubu. To se ale před několika dny rychle změnilo, a když se pak mělo veřejně hlasovat o hejtmanově setrvání, Vondrák raději sám rezignoval.

„Asi před dvěma týdny v tajném hlasování na klubu nebyla většina členů pro moje odvolání. Jenže na tlak shora byli dva jeho členové, mí příznivci, z klubu vyloučeni a rozhodlo se o veřejném hlasování, což by znamenalo můj konec na postu hejtmana, proto jsem raději rezignoval sám. Myslím si, že na tom měl nejvyšší podíl jeden z členů klubu, který se chtěl zalíbit v Praze, nebyl to však nikdo z mých náměstků. Pravdou ale je, že bylo vidět, že některým lidem z vedení kraje to jistě vyhovovalo,“ řekl dnes už bývalý hejtman Vondrák, který je stále členem krajského zastupitelstva. 

Ten se tak přesvědčil o tom, jak může být ošidná a vratká politická kariéra, kde je na prvním místě především stranická loajalita, a nikoli profesní schopnosti. Ivo Vondrák to totiž dotáhl na celostátního místopředsedu hnutí ANO, stínového ministra školství a také šéfa moravskoslezského sdružení ve své straně. Jeho pád vnímá nemalá část veřejnosti, kromě politiků, jako ne zvlášť povedený krok ze strany hnutí ANO, protože na rozdíl od svých posledních předchůdců v hejtmanském křesle byl schopnější a také nebyl nikdy vyšetřován kvůli korupci. Navíc se blíží krajské volby.

„Pokud bych měl pana profesora Vondráka hodnotit jako hejtmana z pohledu bývalého krajského ředitele hasičů v MSK, tak nemám jedinou připomínku, spolupráce byla výborná. Politické hodnocení už bude ale trochu jiné. Pan Vondrák se sice občas snažil vůči vedení hnutí ANO vymezovat, ale až do prezidentských voleb byl jeho místopředsedou. Ve sněmovních volbách byl jedničkou na krajské kandidátce, před obecními a senátními volbami stál na podiu vedle Andreje Babiše a aktivně podporoval kandidáty hnutí ANO. Krajské volby vyhrálo hnutí ANO, takže je vcelku logické, že chce mít v čele kraje svého člověka. Na tom nic nezmění skutečnost, že směřování kraje pod vedením Ivo Vondráka bylo velmi dobré,“ konstatoval například Zdeněk Nytra, nynější senátor za ODS a bývalý oblíbený velitel Hasičského záchranného sboru v Moravskoslezském kraji.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Štěpán



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Jsou dvě věci, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseQ , 18.06.2023 11:31:19
být členem politické strany a mít odlišné názory. V případě pana Vondráka chápu vedení ANO jej vyloučit. Člen může mít jiné názory, ale pokud je významným funkcionářem strany, tak by je neměl zdůrazňovat ve sdělovacích prostředcích. Pokud si pamatuji, v tomto případě šlo o prezidentské volby, kdy pan Vondrák podpořil Babišova konkurenta. To je dle mne překročení hranice, kterou může politická strana tolerovat. Když už, tak měl mlčet - volba je tajná, tam mohl volit dle svého názoru.

|  8 |  0

Další články z rubriky

„Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

18:15 „Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

Server ParlamentníListy.cz přináší další ze série rozhovorů se zajímavými hosty. Tentokrát pozvání r…