Rozřezání novináře: Princ Salmán děsí už i mnohé v Saúdské Arábii. Je prý zlý a vzteklý

22.10.2018 8:40 | Zprávy

Britský deník Financial Times tvrdí, že mučení a zavraždění novináře Džamála Chasákdžího je temnou skvrnou na pověsti saúdskoarabského prince Mohameda bin Salmána. Západ dosud nad počiny tohoto muže přivíral oči, ale zdá se, že teď princ zašel příliš daleko. Bude to znamenat jeho pád? Deník Financial Times o tom pochybuje.

Rozřezání novináře: Princ Salmán děsí už i mnohé v Saúdské Arábii. Je prý zlý a vzteklý
Foto: commons.wikimedia.org
Popisek: Muhammad bin Salmán

Saúdskoarabský princ Mohamed bin Salmán (MbS) měl dosud relativně volnou ruku. Zatlačil na nepohodlné členy královské rodiny, nechal zavřít některé blogery a novináře a v Jemenu vede válku, která je obrovskou tragédií pro tuto zemi. Západ nad tím vším dosud přivíral oči, napsal deník Financial Times. Českým čtenářům text zprostředkoval server časopis Argument.cz.

Jenže teď se zdá, že princ Mohamed bin Salmán překročil čáru. Když byl na saúdskoarabské ambasádě v Istanbulu zavražděn a údajně v kyselině rozpuštěn saúdskoarabský novinář Džamál Chasákdží, Západ už odmítl přivírat oči. Na hlavu prince Salmána se snesla vlna kritiky.

„Donald Trump původně hrozil Rijádu ‚vážnými důsledky‘, pokud se prokáže, že vláda byla zapletena do vraždy Chásakdžího. Řada západních významných firem se stáhla z investiční konference. Ovšem v Saúdské Arábii samotné, kde jeden tweet může znamenat vězení, si média pospíšila s obhajobou vlády. Prý za vše může Katar, nebo jsou zpochybňována turecká obvinění,“ napsal server.

„Koncentrace moci kolem prince ovšem vyvolává zděšení i u Saúdů samotných. Historicky vzato byla moc rozvrstvena mezi více princů, jenže Mohamed má jen hrst poradců. Řada členů samotné rodiny si stěžuje na to, jak je MbS impulzivní a agresivní. Roste skupina vlivných, kteří jsou proti němu. Jeho styl vládnutí dobře ukázalo zadržení stovek princů a podnikatelů v hotelu Ritz, a mohli odejít poté, co zaplatili tučnou částku, ale jiní jsou stále v domácím vězení,“ pokračoval.

Deník Financial Times v textu vydaném 17 října pochybuje, že by tato kauza znamenala definitivní pád prince Salmána. Stalo se jen to, že se do aféry vložil král Salmán bin Abd al-Azíz, který se snaží zklidnit situaci. Vyjednává se Spojenými státy i s Tureckem. V soukromí pravděpodobně bude princi Salmánovi řečeno, že se musí krotit, ale veřejně pravděpodobně pokárán nebude, aby významně neutrpěla jeho prestiž v očích saúdského obyvatelstva ani v očích zahraničí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Veřejnoprávní šéfové nemají v této pozici na Hradě co dělat.“ Jedno FOTO a výbuch kolem ČT

9:20 „Veřejnoprávní šéfové nemají v této pozici na Hradě co dělat.“ Jedno FOTO a výbuch kolem ČT

Bývalá moderátorka České televize Nora Fridrichová rozvířila vody mediálního prostoru svým komentáře…