Rušení kostelů ve Francii: Ani nechtějte vědět, co vzniká na místě křesťanských chrámů

09.08.2016 8:37 | Zprávy

Korespondent izraelského deníku Haaretz Dov Alfon se věnuje návrhu francouzské vlády zakázat financování výstavby mešit ze zahraničí. Alfon rovněž upozorňuje na nebývalý počet kostelů, které jsou prodávány či rovnou zdemolovány.

Rušení kostelů ve Francii: Ani nechtějte vědět, co vzniká na místě křesťanských chrámů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Centrální mešita v Kolíně nad Rýnem v turečtině zvaná Merkez-Camii je před dokončením. Svatostánek se dvěma minarety pojme až 1300 věřících

Alfon zmiňuje v úvodu svého textu případ kostela Sainte Rita, proti jehož zbourání se minulý týden pořádaly bouřlivé protesty. Policie minulou středu vnikla přímo do kostela a účastníky protestu násilně rozehnala. Její „péči“ neušel ani místní farář, který podle publikovaných fotografií dokonce po zásahu skončil na zemi. Za demonstranty se postavila i šéfka Národní fronty Marine Le Penová. Demolici pařížského svatostánku to však stejně nezabrání, protože patří developerovi, který má s místem své plány.

Jak Alfon poukazuje na statistikách, osud kostela Sainte Rita není ve dnešní Francii zdaleka ojedinělý. „Během posledních dvou let prodala křesťanská sdružení po celé zemi téměř čtyřicet kostelů a jejich cena se pohybovala mezi 100 000 až 400 000 eury. Dalších dvacet sedm kostelů potom bylo zbouráno. Katolická církev navíc přiznává, že podobný osud v příštích letech stihne dalších tisíc kostelů,“ uvádí Alfon.

Některé kostely mají být přímo zbourány a z jiných se stanou hotely, kavárny, nahrávací studia, knihkupectví či byty. „Nově se však z některých kostelů stávají také mešity. Tento přerod se zatím uskutečnil v dosavadní historii pětkrát. Podle vůdkyně Národní Fronty Le Penové je však i tento počet až příliš. Nedávno provokativně tweetovala, že by se nyní mohlo postavit parkoviště místo kostela na vrcholu salafistické mešity,“ píše izraelský publicista a zmiňuje nově přijaté opatření francouzské vlády, která zakázala financování mešit ze zahraničí.

Celý text v angličtině najdete ZDE.

„Aktuálně je v zemi zaregistrováno téměř dva a půl tisíce modlitebních místností, ale jen malá část z nich je definována jako mešity. Až zákon vstoupí v platnost, budou se muset provozovatelé mešit spoléhat pouze na dary od svých francouzských soukmenovců. Vznikne také státní nadace pro islám, kterou pravděpodobně povede bývalý ministr Jean-Pierre Chevenement. Ať už to nakonec bude kdokoli jiný, bude čelit velké výzvě. V současné době existují plány na výstavbu 450 mešit, což je dvojnásobek počtu před pěti lety.

Podle zjištění Alfona však klesá nejenom „návštěvnost“ kostelů, ale překvapivě i samotných mešit. Ve Francii žije oficiálně 5,2 milionů muslimů, ale jen 40 % z nich navštěvuje mešitu více než jednou za rok a tato čísla neustále klesají. „Islámský stát se snaží ovlivňovat dění výstavbou především malých salafistických mešit. I z tohoto důvodu se nyní vláda zaměřuje na jednotlivce, kteří stojí v čele mešit. Z celkového počtu asi 2500 je 2100 cizinců a 2350 jich bylo vysvěceno mimo Francii. Zatímco v případě katolické církve bylo jen deset procent farářů cizinců.“

„Čtyřicet významných muslimských intelektuálů, poslanců a akademiků tento týden publikovalo manifest v týdeníku Journal du Dimanche, ve kterém odsoudili teroristické útoky spáchané muslimy ve Francii. Nicméně ve seznamu nebyly uvedeny dva útoky na židovskou školu a židovský supermarket. Autoři vše později doplnili, ale pro sekulární francouzskou společnost i francouzské Židy šlo o symbol toho, jak protichůdné jsou tlaky uvnitř francouzského islámu, což napovídá o obtížném způsobu spolupráce. Až prezidentské volby v květnu 2017 ovšem ukážou, jestli zvítězí sekulární levice, nebo Marine Le Penová.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

16:55 „Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

Že je klobása na adventních trzích za 120 korun, si už tak nějak zvykáme. Dvě deci svařáku za 60 mož…