Ruská propaganda je prý dnes mnohem chytřejší

21.11.2016 11:37 | Zprávy

Americký profesor Thomas Nichols se tématem propagandy zabývá už řadu let. Na konci října o propagandě přednášel začínajícím novinářům v Praze, na půdě Vyšší odborné školy publicistiky. Informoval o tom server Hlidacipes.org.

Ruská propaganda je prý dnes mnohem chytřejší
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Před Státní dumou Federálního shromáždění Ruské federace

Čtenáři i odpůrci Nicholse občas konfrontují s tím, zda naopak on není americkým propagandistou.

Nejlepší odpovědí na to je podle něj otevřenost: „Jsem transparentní. O mně je kdykoli možné získat informace on-line. Tenhle luxus vám žádný propagandista nenabídne.“

„Ruská propaganda je v současné době mnohem chytřejší než za časů Sovětského svazu. Dá se mnohem hůře odhalit,“ tvrdí Nichols.

Celý text je ZDE

„To, jak Rusové pracují s informacemi, jakým způsobem je šíří, má jediný cíl: znemožnit světu, aby zjistil, co se doopravdy děje,“ podotýká.

Typické postupy ruské propagandy ukazuje Nichols na konkrétních příkladech. „Rusové to dělají asi takhle: vytvoří několik lživých verzí příběhu, které vypustí do veřejného prostoru, a tím překryjí skutečná fakta,“ říká.

Ilustruje to na příkladu sestřelení letu MH17 nad Ukrajinou v červenci 2014. V tehdy probíhajících bojích na východě Ukrajiny se ze sestřelení civilního letounu malajsijských aerolinií navzájem obviňovali Ukrajinci a proruští separatisté.

„Rusové mohli říct ‚my jsme to neudělali‘, ale to se nestalo. Vymysleli několik různých verzí, které vypouštěli do veřejného prostoru. Například že vybouchlo kvůli technické závadě, že ho sestřelili Ukrajinci nebo dokonce Američané. Hlavním cílem bylo diváky události zmást,“ poznamenává Nichols.

Server Hlidacipes.org informoval také o tom, co o ruské propagandě řekl na nedávné konferenci Aspen Institutu ministr obrany Martin Stropnický.

Celý text je ZDE

„Armády trollů existují, to je zjevný fakt. Rusko za propagandu utrácí hodně peněz, financuje televize, jen u nás působí desítky propagandistických serverů. Do toho přicházejí i snahy o nový výklad různých historických událostí, třeba o roku 1968, jak Aliance chtěla zaútočit na Varšavskou smlouvu a jak nás spojenecké síly zachránily,“ řekl Stropnický.

Už vloni v květnu například televizní stanice Rossija 1 odvysílala dokumentární film Varšavská smlouva „odtajněné stránky“, připomněl server.

Poslanec státní Dumy Jurij Sinělščikov, který se invaze v srpnu 1968 účastnil, v něm vysvětluje divákům, jak „úderná síla opozice, Klub 231, sdružoval ve svých řadách mnoho bývalých fašistů, esesmanů či kolaborantů“.

„S tím, jak vypadá výuka dějin na školách a jak ubývá přímých pamětníků, to má v sobě silný dezinformační potenciál. Celkově je politika v krizi a tyto spekulace a manipulace mohou nahrávat zrodu extrémních stran, které mohou dosahovat výsledků, jež si nikdo příčetný nepřeje. V informační válce už jsme,“ dodal Stropnický.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Mgr. Marek Novák, MBA byl položen dotaz

Dopravní infrastruktura je páteří ekonomiky

V tom s vámi naprosto souhlasím. Můžete mi ale teda vysvětlit, proč se u nás stavby nových úseků dálnic, ale i třeba opravy silnic tak vlečou? Je jedno, kdo je u vlády, ten problém trvá už roky. PS: Kritizujete Kupku, ale objektivně nemyslíte, že je to jeden z mála ministrů, co rozumí tomu, co dělá ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Podezřelé. Světoznámá agentura Reuters dostala 300 mil. dolarů. Od těch, kdo šli po Muskovi

17:55 Podezřelé. Světoznámá agentura Reuters dostala 300 mil. dolarů. Od těch, kdo šli po Muskovi

Bidenova administrativa zaplatila 300 milionů dolarů tiskové agentuře Reuters, aby se zaměřila na po…