Ruská stopa brexitu. Novináři se nevzdávají naděje, že něco najdou

02.02.2020 10:01 | Zprávy

Existuje řada indicií vypovídajících o tom, že zastánci odchodu Británie z EU udržovali kontakty s ruskými představiteli a stopy financování probrexitových kampaní vedou do Moskvy, píše v komentáři pro Lidové noviny  publicista Tomáš Vlach. Parlamentní zprávu, která by prý do věci vnesla více světla, ale vláda stále drží pod pokličkou. Podrobnosti však nedávno zveřejnil list The Times.

Ruská stopa brexitu. Novináři se nevzdávají naděje, že něco najdou
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Boris Johnson

The Times uvádí, že podle materiálu připraveného parlamentním výborem pro tajné služby a bezpečnost byla míra zasahování Ruska do referenda v roce 2016 „nepopsatelná“ a britské tajné služby v tomto ohledu selhaly.

Zpráva podle Timesů poukazuje na devět ruských oligarchů, kteří dlouhodobě financovali konzervativní stranu. Například Alexandr Temerko, který dříve pracoval pro ruské ministerstvo obrany, věnoval během sedmi let 1,2 milionu liber, přispěla i Ljubov Černuchynová, manželka magnáta blízkého prezidentu Vladimiru Putinovi. Tok peněz z ruského byznysu přitom pokračoval dál, jen mezi listopadem 2018 do stejného měsíce 2019 měli konzervativci dostat na půl milionu liber.

Publicista Vlach pokazuje na to, že vedle parlamentní zprávy existují i další svědectví. „Například Andy Wigmore, aktivista Strany pro brexit a jedna z tváří neoficiální kampaně Leave.EU, se spolu s britským byznysmenem Arronem Banksem opakovaně scházeli s tehdejším ruským velvyslancem v Londýně Alexandrem Jakovlenkem (loni v srpnu svou londýnskou misi ukončil),“ dodává s tím, že Wigmore má blízko k současnému europoslanci a jednomu ze zakladatelů Strany pro brexit Nigelu Farageovi, který také nejvíce těžil z kampaně Leave.EU.

Závěrem zmiňuje, že v roce 2018 Twitter identifikoval 3841 účtů vedoucích k takzvané Agentuře pro výzkum internetu neboli „trollí farmě“ v Petrohradě provozované oligarchou blízkým Kremlu Jevgenijem Prigožinem. „Výzkumům na toto téma se věnovaly i britské univerzity a objevily desetitisíce účtů orientovaných na brexit, jejich stopy vedly do Ruska a krátce po hlasování zmizely,“ uzavirá Vlach. 

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Mgr. Ondřej Krutílek byl položen dotaz

Evropská komise

Vy jste pro ni hlasoval. Vondra naopak. Kde berete tu jistotu, že je to posun k lepšímu? Skončí tak snad to zelené šílenství? Myslíte, že zvládne zastavit nelegální migraci? A k vaší poznámce, že tím, že jste pro ni hlasoval budete moci víc věcí ovlivnit vůbec nerozumím. Jakože kdybyste hlasoval pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala potřebuje Foltýna dál. Ale vtip na Švejka raději smazali

19:35 Fiala potřebuje Foltýna dál. Ale vtip na Švejka raději smazali

Otakar Foltýn bude podle vyjádření Úřadu vlády převelen z Hradu k výkonu úkolů strategické komunikac…