V podepsané koaliční smlouvě nastupující pětikoalice je uveden návrat k havlovské zahraniční politice. Co si pod tím představuje generál Jiří Šedivý a co od toho očekává?
„Myslím, že je to jednoznačně deklarace, že se vracíme zpátky k hodnotovému nahlížení na naši společnost, naše aktivity, ale i na vztahy v mezinárodním prostředí. Čili není to jen otázka, jak se někdy říká typicky národních zájmů, které jsou například vyjádřeny ekonomickými a politickými zájmy, ale víceméně jde o orientaci na hodnotové posouzení problému, se kterým se budeme do budoucna zabývat, a který budeme jako Česká republika řešit. Například ve vztahu k Číně a k porušování lidských práv,“ řekl generál.
Vůči zahraniční politice Václava Havla se vedle chvály ozývá ale i kritika za jeho blízký vztah ke Spojeným státům, schválení takzvaného humanitárního bombardování Jugoslávie a podobně. Podle Šedivého ale každá zahraniční politika přináší i rizika. „Nikdy se nedosáhne takového stavu, aby byly obě strany úplně spokojené. Havel ano, byl prozápadně orientovaný demokratickým způsobem. Ctil zásady, o kterých jsme se bavili a samozřejmě, že některá rozhodnutí jsou kontroverzní. Víme, že i uvnitř Československé a později České republiky byly určité výhrady vůči Havlovi a to samé i na mezinárodním poli, ale myslím, že prezident Havel celkově svým zásadním vystupováním, které prezentoval, dostal Českou republiku na takovou úroveň, na kterou od té doby vlastně nedosáhla. Byl zásadový a zásadovost s sebou přináší i komplikace a problémy,“ vysvětlil bývalý náčelník armádního generálního štábu.
Šedivý: Havel neodmítal komunikaci s Ruskem
S nastupující novou vládou také očekává změny v přístupu k některým zemím, ale nikoliv dramatické obraty. Ostřejší postoj může podle něj nastat ve vztahu k Rusku i k tomu, co se odehrává v Číně. „Mimochodem, předseda Senátu Vystrčil něco podobného prokazuje ve vztahu k Číně svým postojem k Tchaj-wanu, ale nejde jen o tohle, ale také o věci, které se týkají Evropy. Ano, může to ovlivnit i českou jak vnitřní, tak vnější zahraniční politiku a musím upozornit, že nemůžeme očekávat dramatický obrat, a že se budeme bavit se svými partnery jinak, než jsme se bavili do současné doby,“ uvedl Jiří Šedivý.
Zdůraznil také, že ani Havel neodmítal komunikaci s Ruskem.
„Spíše chtěl právě naopak vždy najít nějaké schůdné řešení přijatelné pro obě strany, přičemž velmi zásadně trval na hodnotách, které pro něho byly celoživotním krédem. Nemyslím, že bychom měli dnes likvidovat každého, kdo nesouhlasí jenom částečně s tím, co si postavíme jako cíl.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Zuzana Koulová