Rusko je slabé a upadá. My ho neohrožujeme, říká exšéf NATO

11.02.2019 11:10 | Zprávy

Bývalý generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen se rozhovořil v Respektu o bezpečnosti Evropy, Rusku i poprasku kolem Číny. Rozšíření Severoatlantické aliance před 20 lety považuje za správné a odmítá tvrzení, že tento fakt rozlítil Rusko.

Rusko je slabé a upadá. My ho neohrožujeme, říká exšéf NATO
Foto: NATO
Popisek: Summit NATO

„Bezpochyby jsme udělali správnou věc ve správný čas. Vydali jsme se po pádu komunismu, berlínské zdi i železné opony vstříc vizi o svobodě v rámci jednotné Evropy. Není to přece Rusko, kdo má rozhodovat o osudu evropských zemí. Šlo o svobodné rozhodnutí nás jako Aliance a zároveň oněch států, tedy vás, jaké spojenectví a s kým si přejete,“ poznamenal k otázce rozšíření NATO Rasmussen.

Rusko pak označil za globálního kazisvěta. Podle jeho slov však nemá skutečně celosvětový dosah. „Jedná se o slabou, upadající společnost. Na druhou stranu samozřejmě má jaderné zbraně. Je tedy v ruských silách destabilizovat minimálně Evropu, což jsme viděli i v praxi, když poprvé od druhé světové války evropský stát násilím zabral území jiné země,“ poznamenal a vysvětlil, že tím myslí útok na Ukrajinu a anexi Krymu. 

NATO podle jeho slov však Rusy neohrožuje. „Naopak. Díky němu je v Evropě, a tím pádem i na západní hranici Ruska větší stabilita,“ sdělil se slovy, že je přesvědčen o společných bezpečnostních zájmech. „Pokud Rusko někdo ohrožuje, tak je to buď terorismus z jihu, nebo ekonomická síla z východu v podobě Číny a nárůstu konkurence ve Střední Asii,“ zmínil.

Původní text ZDE

Následně Rasmussen hovořil také o Číně. „Domnívám se, že přes všechen ten poprask okolo Číny a předpovědi, že se stane dominantní globální silou, není pravděpodobné, že v blízké budoucnosti Peking skutečně převezme otěže,“ sdělil Rasmussen. USA jsou dle jeho slov mnohem silnější a výkonnější než Čína. 

„Je v našem zájmu, abychom Čínu mnohem více integrovali do světové ekonomiky a mezinárodního společenství. Měli bychom Čínu pobízet k tomu, aby se zapojila do multilaterálních institucí namísto jejích individuálních kroků, aby mohla růst mírovou cestou. Hlavní rozdíl mezi Ruskem a Čínou je v tom, že Rusko je slabá upadající společnost, a Putin má proto velmi omezenou sadu nástrojů, zbylo mu vlastně jen to kazisvětství, o němž jsme mluvili. Čína má naopak rozvíjející se ekonomiku, která jí otevírá široké možnosti. Proto si myslím, že v budoucnu uvidíme spíše užší spolupráci mezi Čínou a Spojenými státy,“ zmínil.

Závěrem se pak vyjádřil k Brexitu, kdy se neobává, že by odchodem Velké Británie mohlo dojít k oslabení NATO. Možná to dle jeho slov bude dokonce naopak. „Myslím, že Británie, která má velký obranný rozpočet, zvýší jak své výdaje na obranu, tak svůj zájem o NATO. A obojí bude potřeba,“ uvedl.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Rusko vítězí, kdo to nevidí, je slepý.“ Bývalý německý ministr se s tím nepáral

23:05 „Rusko vítězí, kdo to nevidí, je slepý.“ Bývalý německý ministr se s tím nepáral

„Rusko vítězí, kdo to nevidí, je slepý,“ říká bývalý německý ministr financí Oskar Lafontaine pro Se…