„Kategoricky odmítáme takováto tvrzení, obzvláště když žádné z nich není podloženo důkazy,“ řekl Putinův mluvčí. Rusko totiž čelí mezinárodní kritice za to, že údajně stojí za útoky na nemocniční a vzdělávací zařízení na rebely kontrolovaném území.
Nejtvrdší ve svém odsouzení ruského jednání je rozhodně Turecko, jehož ministr zahraničí věc označil jako „očividné válečné zločiny“ a varoval před důsledky, které z ruského jednání Turecko vyvodí.
Turecký premiér Ahmet Davutoglu zašel ještě dál. „Pokud se Rusko bude i nadále chovat jako teroristická organizace a bude dále vyhánět civilisty z jejich domovů, bude následovat naše extrémně rozhodná odpověď,“ řekl.
Francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault označil útoky za „možné válečné zločiny“ s tím, že jsou nepřijatelné a měly by okamžitě ustat.
Turecko mezitím apeluje na NATO, aby se účastnilo pozemních operací v Sýrii. „Turecko samo nepodnikne pozemní operace. Žádáme naše koaliční partnery, aby je zvážili,“ řekl představitel tureckých úřadů. „Chceme pozemní operace. Pokud vznikne konsensus, Turecko se na nich bude podílet. Bez nich není možné válku ukončit.“
Letos totiž proběhlo již 14 útoků na zdravotnická zařízení v Sýrii a z toho posledního viní Rusko i organizace Lékaři bez hranic. Nemocnice v Idlíbu totiž údajně byla terčem útoku buď Rusů samotných, nebo syrské armády.
Podle bývalého britského ministra pro rozvoj Andrewa Mitchella však není o čem pochybovat. „Je to jasný válečný zločin. Ruské vzdušné síly již v Sýrii zasáhly na třicet nemocnic, z nichž jen jedna se nachází na území Islámského státu.“ Dodal, že Lékaři bez hranic vždy všem dají jasně najevo, kde se jejich členové nachází, a tudíž „bezpochyby“ došlo ze strany Rusů k porušení mezinárodního práva.
Vzápětí však dodal, že neexistuje nic, co by „mohla mezinárodní komunita udělat pro zastavení ruských náletů“, přesto však trvá na tom, aby ze situace vyvodila důsledky. „Můžeme je přinutit se zodpovídat z jejich činů až v budoucnu. OSN bylo založeno s cílem bojovat proti této mezinárodní anarchii,“ řekl Mitchell a dodal, že současná situace bude mít neblahý dopad na roli Ruska v OSN.
K situaci se vyjádřil i bývalý velvyslanec USA pro Blízký východ Chris Hill. „Rusové jsou známí tím, že nejsou dvakrát přesní. Znepokojující je však skutečnost, že se nejednalo jen o jednu nemocici,“ řekl Hill s tím, že chce po Rusku vysvětlení jeho jednání, obzvlášť když „se prstem celkem jasně ukazuje právě na ruské vzdušné síly“. Pokud se jednalo o cílené útoky na nemocnice, mohlo by to být kategorizováno jako válečný zločin.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: spa