Rusko nepodceňujte, vyzývá Zaorálek po mobilizaci. Benešík jásá. A Laudát soudí, že už prohrálo

22.09.2022 20:36 | Analýza

Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil částečnou mobilizaci, která by se měla týkat až tří set tisíc záložáků. Toto rozhodnutí přichází poté, co ruská vojska utrpěla těžkou porážku v Charkovské oblasti, kterou musela skoro celou vyklidit. ParlamentníListy.cz se proto v anketě ptaly, zda je mobilizace známkou ruské porážky, nebo co to mění na situaci?

Rusko nepodceňujte, vyzývá Zaorálek po mobilizaci. Benešík jásá. A Laudát soudí, že už prohrálo
Foto: Twitter
Popisek: Ruská policie zatýká demonstranty proti mobilizaci

„Částečná mobilizace je přiznáním, že Putin vede na Ukrajině okupační válku proti samostatné zemi. Věřím, že zvedne vlnu odporu v Rusku, ale bude to trvat strašně dlouho,“ uvědomoval si Přemysl Sobotka (ODS), předseda Senátu ČR v letech 2004 až 2010, v letech 2010 až 2016 jeho místopředseda.

„Ruská mobilizace je důsledek ofenzivy Ukrajiny. Rusku docházejí zdroje včetně lidských. Mobilizace mění postoj Rusů k válce. Od podpory k odporu,“ vysvětlil Cyril Svoboda, bývalý ministr zahraničí (2002 až 2006) i předseda KDU-ČSL.

„Ruská mobilizace znamená doplnění sil na východě Ukrajiny a snahu převzít iniciativu, která by umožnila dosáhnout stanovených cílů – obsazení Donbasu, Chersonu a Záporoží. Konflikt eskaluje a v žádném případě nelze Rusko podceňovat. Naopak jako členové NATO bychom měli vyvinout na maximum úsilí, abychom zabránili použití nukleárních zbraní. Iniciovat i jednání velmocí včetně Indie a Číny, abychom nepřipustili jadernou eskalaci,“ objasnil Lubomír Zaorálek (ČSSD), ministr zahraničí v letech 2014 až 2017.

„Putin přecenil své možnosti. Ukrajina měla být podle něho dobyta během několika dnů. Vyhlášení mobilizace je přiznání, že Rusko prohrává a morálka se propadá. Svědčí o tom i nábor kriminálníků ve vězeních do armády nebo zpřísnění trestů za dezerci. Je to snaha o zvrat nepříznivého stavu nebo alespoň konflikt prodlužovat. Zděšený útěk tisíců Rusů ze země, aby se vyhnuli mobilizaci, a protesty proti válce ukazují, že kremelská propaganda selhává,“ okomentoval Ondřej Benešík (KDU-ČSL), předseda výboru pro evropské záležitosti Poslanecké sněmovny.

„Nemyslím, že mobilizace vojsk Ruské federace je známkou porážky. Ukrajina nemá jasnou převahu, pouze dílčí úspěchy. Má ale k dispozici informace o pohybu a činnosti ruské armády, zřejmě od USA. Má také lokální úspěchy ve vesnicích, které vojska Ruské federace opustila. Ukrajina získala a získává výzbroj od svých podporovatelů, ale docházejí jí lidské zdroje. Na druhou stranu Rusové zatím nasadili  pouze 150tisícovou armádu a potřebují posílit své schopnosti ze záloh a ty vycvičit, zdokonalit a postupně rotovat. Mírová jednání zatím neprobíhají a NATO také vyzvalo své členské státy o dodávky zimní výstroje pro vojska Ukrajiny. S ohledem na blížící se referenda v anektovaných oblastech, která zřejmě dopadnou ve prospěch samostatnosti a nezávislosti na Ukrajině, předpokládám další eskalaci konfliktu, zejména pokud se na Ukrajinu budou dál dodávat zbraně ze Západu včetně ČR. Naštěstí už tam není nic moc co z ČR poslat. Tento konflikt ale může velmi rychle eskalovat, a proto NATO, EU a jednotlivé okolní státy Ukrajiny včetně ČR by měly postupovat velmi obezřetně s cílem iniciovat mírová jednání,“ uvedl Radovan Vích (SPD), předseda kontrolního výboru Poslanecké sněmovny.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Oldřich Szaban

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Proč jste na navýšení rodičovského příspěvku netlačila víc dřív?

Myslím, když jste byli ve vládě? Myslíte, že teď něco zmůžete? A můžete aspoň říci, když už nejste ve vládě, proč a kdo byl proti navýšení rodičovské pro všechny a ve větší míře, která by zohledňovala inflaci a růst cen?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zeman potopil před kamerou Fialu: Drtivě prohraje volby. A ví to

20:52 Zeman potopil před kamerou Fialu: Drtivě prohraje volby. A ví to

Prezident Miloš Zeman v pořadu Jak TO je s moderátorem Markem Stonišem komentoval aktuální politické…