Vše začalo útokem na tři vojenské lodě a podle Kyjeva to prý může skončit ozbrojeným konfliktem. Karas v reportáži připomíná, že Ukrajina dala už najevo, že uvažuje o odvetě za střelbu na plavidla, jejich zadržení a zajetí posádky.
„Ruské velení jednoznačně vydalo rozkaz k použití zbraní proti ukrajinským lodím,“ objevuje se následně se svým prohlášenín na obrazovce Oleg Frolov, zástupce ředitele Ukrajinské bezpečnostní služby. Karas pak během záběru námořních sil zachycených ruskou zpravodajskou službou FSB pokračuje s komentářem, že ukrajinská tajná služba jako důkaz pro svá tvrzení předložila záznam hovoru mezi piloty ruského vrtulníku a letounu.
Reportáž pokračuje rozhovorem se Serhijem Hajdukem, jenž ještě do předloňského roku stál v čele ukrajinského námořnictva. Jako admirál ve výslužbě si pode svých slov pamatuje anexi Krymu a byl prý tehdy i v ruském zajetí. Ví, jak situaci prožívají námořníci, z nichž řadu osobně zná. „Vězní je jako zločince spolu s vrahy, násilníky a zloději, je to nepřijatelné a nemají to lehké,“ sdělil reportérovi a zároveň Rusům přes televizní obrazovku vzkázal, ať si ukrajinské lodě nechají, ale vojáky ať propustí.
Podle admírála Hajduka je to bezesporu právě Rusko, kdo porušil dohody a pravidla. Zásah proti třem lodím hodnotí jednoznačně jako agresi. I on se podle svých slov obává eskalace konfliktu a další ruské invaze.
K situaci se na kamery České televize vyjadřuje i ukrajinský politolog Alexandr Palij. I on zdůrazňuje, že je to ruská provokace, která má ověřit, jaká bude reakce Západu. „Ověřit, zda Západ bude další agresi přehlížet a projeví se tak jako slabý,“ dodává politolog.
„Ukrajina od anexe Krymu své ozbrojené síly posílila, ale s těmi ruskými je stále nelze srovnat,“ doplnil Karas a poukázal na to, že v případě konfliktu Ukrajina nemá moc velkou šanci, jelikož by narazila na mnohem silnějšího protivníka. Rusko navíc prý zvyšuje svou vojenskou přítomnost na okupovaném Krymu. „Protivzdušnou obranu doplnila už čtvrtá divize s raketami S-400 a do konce roku bude posíleno hlavně námořnictvo,“ upřesnil reportér.
Prezident Porošenko už vyzval NATO, aby vyslalo do oblasti své lodě.
Admirál Hajduk podle České televize o svém nasazení v případě potřeby prý neváhá. „Umožnilo by mi splnit úkol a postavit se ruské agresi,“ vysvětluje na závěr reportérovi.
Putinovi už domlouvala ohledně prupuštění Ukrajinců i německá kancléřka Merkelová na okraji summitu G20. Vyslovila však znepokojení nad Kerčskou krizí. Oba politici se dohodli, že situaci budou dál řešit na úrovní poradců.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: nab