Ruskou delegaci na pohřeb Havla povede ombudsman Lukin. Vyřešili to mazaně, tvrdí Zbořil

21.12.2011 23:02 | Zprávy

Na pohřeb Václava Havla vysílá Rusko ombudsmana. Kreml dodržuje protokol – poslal hned v pondělí kondolenci jménem vedení Ruské federace a nyní vysílá na pohřeb ochránce lidských práv, ombudsmana Ruské federace, Vladimíra Lukina, dříve opozičního poslance za politickou stranu - Grigoirije Javlinského - „Jabloko“, muže, který se v roce 1968 postavil proti okupaci Československa.

Ruskou delegaci na pohřeb Havla povede ombudsman Lukin. Vyřešili to mazaně,  tvrdí Zbořil
Foto: Hans Štembera
Popisek: Průvod za rakví s ostatky Václava Havla na Pražský hrad

Rusko vysílá v čele své delegace na pohřeb Václava Havla hlavního ombudsmana, člověka, který od mala vyrůstal u příbuzných, protože jeho oba rodiče byli Stalinem persekvováni. Ani české prostředí mu není neznámé. V letech 1965 – 1968 byl vedoucím referentem časopisu „Otázky míru a socialismu“, se sídlem v Praze. V roce 1968 byl s okamžitou platností odvolán a po 10 let nesměl opustit Rusko. Důvod byl prostý. Vladimír Lukin otevřeně protestoval proti vstupu okupačních armád Varšavské smlouvy do tehdejšího Československa. Poté se věnoval zemím jihovýchodní Asie. Od roku 1992 do svého jmenování ombudsmanem byl tento doktor historických věd mimořádným a zplnomocněným velvyslancem Ruské federace v USA.

Vše k tématu skon Václava Havla

Ruský ombudsman má své kořeny v opoziční straně

V roce 1994 ho do funkce ombudsmana navrhnul prezident Vladimír Putin a duma ho následně schválila. V souladu s ruskou legislativou se Lukin vzdal poslaneckého mandátu a vystoupil z frakce Jabloko, jejímž byl zakladatelem, a příznivcem zůstává dodnes.

„Rusko to vyřešilo velmi diplomaticky,“ řekl ParlamentnímListům.cz známý politolog Zdeněk Zbořil. Připomněl, že ruští prezidenti Václava Havla opravdu „nemuseli, snad až na Jelcina“. „Navíc, to pro Ruskou federaci není prvořadá záležitost ve chvíli, kdy došlo k úmrtí Kim Čong Ila,“ dodal.

Trik Moskvy

„Je to takový trik Ruské federace, aby nemusel jet někdo z vrcholných představitelů,“ říká Zbořil. Ve hře je podle něj i přítomnost gruzínského prezidenta Michaila Saakašviliho. „Ne že by na sebe vrčeli, nebo si nepodali ruce, ale dalo by se říct, že to ruská diplomacie nepovažuje za vhodné,“ dodává.

„Předseda dumy ještě nebyl zvolen a předseda vlády by nejel. Tak poslali nejvyššího ochránce lidských práv, který se navíc pohybuje v prostředí Fora 2000,“ komentuje Zbořil.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radmila Zemanová-Kopecká

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Budoucnost

Vážený pane Bartoši, dokázal jste nevídané a podle mě jste jeden z nejlepších politiků u nás. Zajímalo by mě, co máte v plánu dál? Funkci předsedy jste složil. Zůstanete ale i nadále v politice? A neuvažoval jste o kandidatuře na prezidenta?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Do posledního Ukrajince.“ Zní, protože Bílý dům chce poslat do války osmnáctileté

22:10 „Do posledního Ukrajince.“ Zní, protože Bílý dům chce poslat do války osmnáctileté

Ukrajina čelí tlaku ze strany Bidenovy administrativy, aby zvýšila počet vojáků snížením věku pro od…