Mladá žena se loni v létě pokoušela uspořádat na jihu Ruska pochod proti ruské politice vůči Ukrajině, nakonec však v Novorossijsku demonstrovala sama. Vysloužila si za to 14 dní vězení. Obvinění ze separatismu a extremismu odmítala, u Evropského soudu pro lidská práva si už stěžovala, že ji úřady pronásledují nikoliv za činy, ale za vyjádření názoru.
Ruská tajná služba FSB chtěla Poljudovovou stíhat i za urážku hlavy státu
Šestadvacetiletá ukrajinská právnička žijící v Rusku na sociální síti napsala, že v Kubáni, rozlehlém stepním regionu při východních březích Černého a Azovského moře, jsou Ukrajinci vystaveni represím a žádají připojení k Ukrajině, kterou považují za svou historickou vlast. Podle ruských opozičních médií nelze výzvy Poljudovové a jejích stoupenců chápat doslovně. Jde prý spíš o kampaň, která má ironizovat argumenty, jež ruská propaganda používá při zdůvodnění loňské anexe Krymu a podpory proruského povstání v Donbasu.
Prokurátor pro ni žádal tři a půl roku vězení. Ruská nevládní organizace na ochranu lidských práv Memorial zařadila Poljudovovou mezi politické vězně. Kampaň na její podporu vede mezinárodní organizace Amnesty International.
Ruská tajná služba FSB chtěla Poljudovovou stíhat i za urážku hlavy státu, protože v sociální síti přeposlala dál hanlivou píseň ukrajinských fotbalových fanoušků o ruském prezidentovi Vladimiru Putinovi. Stíhání však skončilo poté, co obhájce aktivistky požadoval u soudu Putinovu osobní přítomnost.
Kubáň je historický region s bohatými kozáckými tradicemi. Silně zastoupené ukrajinské etnikum, které v některých oblastech až do první světové války převažovalo, bylo po vzniku Sovětského svazu vystaveno rusifikaci. Dnes tvoří v této části Ruska Ukrajinci jen asi tři procenta populace.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp