Na hranicích Ruska se sousedními státy se v současné době objevují dlouhé fronty automobilů. Mnozí Rusové se snaží odjet ze země – do Gruzie, Mongolska, či Finska – poté, co ruská hlava státu vyhlásila částečnou mobilizaci. Ceny letenek se během posledních dvou dní výrazně zvýšily – pokud se tedy k nim Rusové vůbec dostanou. Sociální sítě pak Rusům radí, jak zemi opustit.
Pobaltské země však proti odchodu Rusů ze země protestují. Například estonský ministr zahraničí Urmas Reinsalu uvedl, že odmítnutí plnění občanských povinností v Rusku nepředstavuje dostatečný důvod pro udělení azylu v jiné zemi. Tak ostatně hovořil i lotyšský ministr zahraničí či jeho český protějšek.
Podle dnešního vyjádření mluvčí Evropské komise je pak rozhodnutí, zda vpustit na své území lidi přicházející z Ruska, na členských státech Evropské unie. Unijní státy by podle ní měly vždy zaručit vstup lidem žádajícím v EU o azyl a jejich žádosti pak individuálně posoudit. Zástupci zemí evropského bloku podle Komise v současnosti debatují o tom, jak na novou situaci zareagovat, a měli by zaujmout společnou pozici.
Poté, co šéf Kremlu ve středu vyhlásil částečnou mobilizaci v zemi, ruský ministr obrany Sergej Šojgu uvedl, že se bude týkat 300 000 rezervistů. Podle Putina půjde o Rusy s vojenskou zkušeností.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: vef
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.