S Martinem Konvičkou o tom, kdo je Janem Husem dneška. A o tom nejstrašnějším šílenci, jakého Brusel vyprodukoval

06.07.2019 13:49 | Zprávy

ROZHOVOR Rebelem dneška je bílý gay Milo, co si vzal černocha. Je demokracie rájem pro buřiče? „Někdo, kdo přivedl ke kolapsu německé obranné síly, bude předsedat Evropské komisi? To je důvod otevřít si vínko,“ reaguje na výměnu eurounijních špiček Martin Konvička a ukazuje na šílence, který ztělesňuje vše špatné na této instituci. V Den upálení mistra Jana Husa také radí, co by si měli brát dnešní intelektuálové k srdci od šest set let mrtvého reformátora.

S Martinem Konvičkou o tom, kdo je Janem Husem dneška. A o tom nejstrašnějším šílenci, jakého Brusel vyprodukoval
Foto: Archiv
Popisek: Socha mistra Jana Husa

Připomínáme si Den upálení mistra Jana Husa. Jaká je vaše první asociace – Jan Hus v roce 2019?

Člověk, který zemřel na pravdu. Přestože to byla pravda z dnešního hlediska trochu nepochopitelná, tak to byl člověk, který se nebál za své názory položit život.

Protože si tento den neustále připomínáme jako státní svátek, asi bychom měli umět i v současnosti najít paralelu, proč si ho připomínat a co si u toho v tento den uvědomit?

Paralelu, to je možná přitažené za vlasy, ale ano: Aby intelektuálové brali svá slova smrtelně vážně. Protože on byl intelektuál se vším všudy, že ano.

Začlenil byste ho do tradice českého rebelování a rebelantství?

Určitě, i když on vlastně rebelem být nechtěl. Tak nějak se jím stal až po své smrti. On se vlastně snažil s tehdejším establishmentem domluvit, přesvědčit ho, získat na svou stranu.

Občas slýcháme, ať si uvědomíme, že demokracie nám umožňuje tak velkou svobodu slova, za kterou nám nehrozí likvidace fyzická, jako třeba upalování. Je demokracie dobrý režim pro rebelování?

Demokracie moderního typu (odlišoval bych to od té antické, v tehdejší Galii to bylo trochu jinak) vlastně byla pro to, aby se mohlo rebelovat, vytvořena. Aby rebelové měli nějaký ventil, a to proto, že si evropské raně novověké společnosti uvědomily, že Galové mohou mít často pravdu, ale když je hned ze začátku zlikvidujeme, tak se ta společnost v podstatě o něco připravuje.

Takže demokracie, jak ji známe dnes, se svobodou slova téměř bezbřehou (nebo jak bychom ji chtěli mít dnes), tak to bylo vlastně vymyšleno proto, abychom ty rebelské či disidentské hlasy neztratili. Co kdyby zrovna oni pravdu měli.

Napadne vás nyní, či máte v mysli nějakého svého oblíbeného rebela? Klidně ze současnosti, koho nyní považujete za podnětného rebelanta?

Tak to zabrousím do zahraničí, protože nechci nikoho z Česka ani přechválit, ani urazit, nebo opomenout. V zahraničí je to pro mne jednoznačně Milo Yiannopoulos, americký homosexuál, sezdaný s černochem, člověk, který je považován za jednoho z architektů vítězství Donalda Trumpa.

On je typický levičák svým naturelem, vzděláním, sociální vrstvou a podobně, a říkal, že politika, kterou dělá Donald Trump, je politika pro rebely. Kdežto politika Demokratické strany v podstatě to rebelství dusí.

(Milo Yiannopoulos, kontroverzní novinář, bloger, veřejný spíkr, narozen jako Milo Hanrahan v roce 1984, jeho oficiální stránka je www.dangerous.com. Pozn. red.)

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lucie Bartoš

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Agent provokatér? Podivnost kolem vraha z Magdeburku

10:52 Agent provokatér? Podivnost kolem vraha z Magdeburku

„Muž, kterého jiní odpadlíci od islámu považovali za nedůvěryhodného či dokonce za agenta provokatér…