S každým dalším teroristickým útokem se blíží chvíle, kdy se lidé rozpomenou, že také umí zabíjet, vážně varuje Petr Robejšek

09.04.2017 11:07 | Zprávy

Politolog a zakladatel politické strany Realisté Petr Robejšek se vyjádřil k teroristickému útoku ve Stockholmu. Svůj komentář uvedl starozákonním heslem: Stockholm a oko za oko.

S každým dalším teroristickým útokem se blíží chvíle, kdy se lidé rozpomenou, že také umí zabíjet, vážně varuje Petr Robejšek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Robejšek

„V první zprávě o atentátu ve Stockholmu hlásily agentury, že byly ihned zabezpečeny vládní budovy. Ale proč by na ně teroristé útočili? Vlády pro ně nejsou nebezpečné. Nezachytily je na hranicích země a prosazují pravidla, která omezují možnosti slušných lidí a dávají spoustu možností zločincům,“ zahájil svůj komentář na sociální síti Facebook k teroristickému útoku ve Stockholmu Petr Robejšek.

Během doby, kdy policie chránila politiky, měli tito podle Robejška možnost pilovat další z řady prohlášení o tom, jak jsou teroristickým útokem šokováni a zdrceni.

„A jistě nezapomněli poněkolikáté zopakovat, že terorista byl sice opět muslimského vyznání, ale že muslimové jako takoví za to určitě nemohou. Možná vás to udiví, že v tom s nimi souhlasím; do jisté míry,“ pokračuje Robejšek.

Občany ale ve skutečnosti nezajímá, jak moc je politikům líto, co se děje a že se nenechají teroristickými útoky zlomit. Pokud politici nedokážou lidem zabezpečit klidné posezení v oblíbené restauraci či cestu vlakem bez pocitu strachu, zda tam náhodou také nejede nějaký atentátník, občané přestanou svým politikům věřit a budou si ve vlastní zemi připadat jako na nepřátelské půdě.

„A pak, jednoho ošklivého dne, se podle toho začnou i chovat. Nebudou to dělat všichni, ale dost jedinců na to, aby i v Evropě žijící muslimové začali prožívat podobný trvalý strach, jaký se pozvolna rozšiřuje v evropských metropolích. Dosud jsou obyčejní lidé v Evropě ochotni rozlišovat mezi muslimy a teroristy. Ale všichni přece víme, že od barbarství dělí každého z nás pouze velmi tenká slupka civilizačních návyků. V Evropě narkotizované blahobytem tato slupka ještě nějakou dobu vydrží. Ale s každým dalším atentátem se blíží chvíle, kdy se lidé rozpomenou na to, že i oni jsou příslušníci biologického druhu, který umí zabíjet,“ pozvedá varovný hlas politolog žijící v Německu.

Pokud se podobnému vývoji snaží Evropská unie bránit tím, že Evropanům bere z rukou zbraně, může se také stát, že se Evropané inspirují u teroristů a použijí k útoku taktéž automobil.

Petr Robejšek doslova napsal:

Stockholm a oko za oko

V první zprávě o atentátu ve Stockholmu hlásily agentury, že byly ihned zabezpečeny vládní budovy. Ale proč by na ně teroristé útočili? Vlády pro ně nejsou nebezpečné. Nezachytily je na hranicích země a prosazují pravidla, která omezují možnosti slušných lidí a dávají spoustu možností zločincům.

No, tak aspoň mohli tiskoví mluvčí za kordónem policistů v klidu vypilovávat x-té prohlášení o tom, že vláda je otřesena a soucítí s příbuznými zavražděných a zraněných. A jistě nezapomněli po x-té zopakovat, že terorista byl sice opět muslimského vyznání, ale že muslimové jako takoví za to určitě nemohou. Možná vás to udiví, že v tom s nimi souhlasím; do jisté míry.

Komentátoři a politici donekonečna analyzují všemožné aspekty atentátů, ale jedné otázce se spíše vyhýbají. Jak dlouho budou Evropané jenom prchat před vražednými kamiony, uhýbat před bodnutím nožem a doufat, že právě je další bomba neroztrhá? Jak dlouho to bude trvat, než Evropané přestanou rozlišovat mezi zlými a hodnými muslimy? A kdy se oni sami začnou teroristicky chovat?

Můj odhad je takový: Je pouze funkcí počtu vražedných útoků, které mohou postihnout kohokoliv, kdekoliv a kdykoliv, že bude s každým atentátem stoupat nedůvěra, strach a posléze odpor Evropanů vůči všem muslimům; proti každému, kdo patří „k nim“. To je nespravedlivé, ale zároveň to odráží archaickou evoluční dovednost nutnou k přežití. V dlouhé historii lidského plemene bylo vždycky otázkou života a smrti vyvodit jednoznačné závěry z toho, když smrtelné ohrožení opakovaně přicházelo od jednoho konkrétního kmene.

A tak i dnes zajímá občany moralizování politiků a médií mnohem méně než to, mohou-li jet bez obav vlakem, procházet se po promenádě, navštívit koncert a vypít si v bistru na chodníku šálek kávy. A s každým dalším atentátem poroste počet těch Evropanů, kteří budou mít dojem, že se ve své vlastní zemi musí pohybovat jako na nepřátelském území. A pak, jednoho ošklivého dne, se podle toho začnou i chovat. Nebudou to dělat všichni, ale dost jedinců na to, aby i v Evropě žijící muslimové začali prožívat podobný trvalý strach, jaký se pozvolna rozšiřuje v evropských metropolích.

Dosud jsou obyčejní lidé v Evropě ochotni rozlišovat mezi muslimy a teroristy. Ale všichni přece víme, že od barbarství dělí každého z nás pouze velmi tenká slupka civilizačních návyků. V Evropě narkotizované blahobytem tato slupka ještě nějakou dobu vydrží. Ale s každým dalším atentátem se blíží chvíle, kdy se lidé rozpomenou na to, že i oni jsou příslušníci biologického druhu, který umí zabíjet. A i když jim EU se svou příznačnou starostlivostí vezme osobní palné zbraně, tak se ukáže, že dokážou zaútočit i tak, jak jim to předvádějí cizinci, kterým oni na svém území poskytli útulek.

Pro sociální vědce, zejména ty pokrokové, kteří věří, že geny neurčují nic a prostředí všechno, bude jistě docela zajímavé pozorovat, kdy a kde k tomuto zlomu dojde. Je pouze otázkou počtu a krvavosti atentátů, kdy již nebude stačit (pořád ještě objektivně pravdivé) ujištění, že se drtivá většina muslimů na terorismu nepodílí. A budou-li se i pak mírumilovní muslimové chtít cítit v Evropě bezpečně, tak již nebude stačit jenom to, aby oni sami ctili zákony hostitelské země, ale zavírali přitom oči předtím, co se děje ve zbytku paralelní společnosti, k níž svým náboženským vyznáním a stylem života volky nevolky náleží. Jsem si jistý, že mnohé z nich již toto dilema zaměstnává.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Jana Pastuchová byl položen dotaz

Jak podle vás zajistit práci seniorům?

Pravda je, že doba jde dopředu a lidé ve starším věku se mají problém ,,jít s dobou". Ale podle mě to bude problém i do budoucna, třeba pro dnešní 30. Za 30 let mohou řešit stejný problém jako senioři dnes, protože i když jsou třeba technologicky zdatnější než dnešní starší generace, tak za těch 30 ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zeman potopil před kamerou Fialu: Drtivě prohraje volby. A ví to

20:52 Zeman potopil před kamerou Fialu: Drtivě prohraje volby. A ví to

Prezident Miloš Zeman v pořadu Jak TO je s moderátorem Markem Stonišem komentoval aktuální politické…