Sabotáže podmořských kabelů. NATO jde do akce

03.12.2024 19:20 | Monitoring

Severoatlantická aliance chce posílit hlídky a zabezpečení podmořských komunikačních kabelů v Baltském moři, které jsou kvůli mělkému moři zranitelné vůči sabotáži. Jde o reakci na zničení dvou telekomunikačních kabelů u Švédska z konce listopadu, ze sabotáže je obviňována čínská nákladní loď, která je nyní zadržena u dánského pobřeží. Problém je, že nikdy nelze uhlídat všechny kabely naráz a odpovědnost za zničení kabelů se podezřelým lodím těžko prokazuje.

Sabotáže podmořských kabelů. NATO jde do akce
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: NATO - Černé moře

NATO koncem listopadu pořádalo v Baltském moři cvičení, kterého se účastnilo na třicet plavidel a 4 000 vojáků. Dvanáctidenní cvičení „Mrazivý vítr“ bylo součástí snahy transatlantické obranné aliance posílit ochranu infrastruktury ve vodách, kterými prochází 15 % světové lodní dopravy a které jsou považovány za stále zranitelnější vůči útokům.

Paradoxně jen několik hodin po začátku cvičení došlo k poškození dvou telekomunikačních kabelů mezi Finskem a Německem a také mezi Švédskem a Litvou. Od roku 2022, kdy Rusko napadlo Ukrajinu, došlo nejméně třikrát k možné sabotáži na čtyřiceti telekomunikačních kabelech a důležitých plynovodech, které vedou po jeho relativně mělkém mořském dně Baltského moře.

„NATO posiluje hlídky ... spojenci investují do inovativních technologií, které mohou pomoci lépe zabezpečit tato aktiva,“ uvedl pro agenturu Reuters mluvčí spojeneckého námořního velitelství NATO Arlo Abrahamson.

Snadnost, s jakou může lodní kotva přeříznout kabel, spolu s často zrádnými podmínkami na moři, však téměř znemožňuje skutečné zabránění takovým útokům.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Makarovič

Ing. Jaroslav Chalupský byl položen dotaz

Stát

Pane senátore, vy tvrdíte, že se stát chová k soukromému sektoru jako otrokář. Souhlasíte se mnou i v tom, že tato vláda nechává na holičkách úplně všechny? Od zaměstnanců až po živnostníky? Vždyť co pro ně udělala dobrého. Nic. Lidé jen chudnou a pracovní život jim tato vláda jen komplikuje - např....

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

U té Číny jako světu předhozeného pachatele, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseOldwin , 03.12.2024 20:48:21
velmi silně chybí motiv. Zato to, co to způsobilo bylo silným motivem Západu, jako provokace jim to hodně silně hraje do karet. Pro Čínu to nepřináší absolutně nic, žádný prospěch, absolutně nic. Tak nebyl pražádný důvod, aby něco takového provedli, naopak by to byl hodně školácký počin. Takže pohádce o čínské lodi nevěřím

|  7 |  0

Další články z rubriky

Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

20:37 Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

Premiér Fiala se na podzim smál, když poslanec Vladimír Zlínský vznesl interpelaci, zda vláda nějak …