Rozhodnutí Saska znamená, že lidé mohou nadále bez problémů dojíždět přes hranice za prací, zapovězené nejsou ani cesty za nákupy či tankováním.
Celé Německo se od pondělí 2. listopadu kvůli prudkému nárůstu nových případů koronaviru uchýlí po zbytek měsíce do rozsáhlé karantény, kdy budou uzavřené restaurace, kina, divadla nebo hotely pro turistické cesty; otevřené ale zůstanou obchody, školy a školky.
Vzhledem k horšící se epidemické situaci uvažovala podle deníku Sächsische Zeitung saská ministryně zdravotnictví Petra Köppingová o zpřísnění podmínek přeshraničního styku s Českem, ale saská vláda se prozatím k tématu staví váhavě. Nespokojenost s návštěvami z České republiky, kterou Německo považuje za epidemicky rizikovou oblast, mezitím na sociálních sítích vyjádřila řada obyvatel Saska.
Podle současných pravidel musí lidé při cestě z rizikové oblasti v Německu nastoupit do karantény, kterou mohou po pěti dnech ukončit negativním koronavirovým testem. Z této povinnosti jsou vyjmuti například pendleři, kteří se ale v Bavorsku musí pravidelně podrobovat testům na koronavir. Sasko zachovalo volnější postup a dosud bez karantény či testu umožňovalo Čechům až 24hodinovou návštěvu, obyvatelům Saska pak povolovalo pobyt v Česku až na 48 hodin. Od pondělí se ale podmínky sjednotí na 24 hodinách.
Saské nařízení, které umožňuje přeshraniční nákupy, nicméně opakovaně zmiňuje nutnost dodržování hygienických pravidel a také vyzývá ke zvážení nezbytnosti takových cest. „Postup saské vlády lze chápat jako apel na osobní zodpovědnost německých i našich občanů namísto tvrdé regulace,“ sdělil ČTK český velvyslanec v Německu Tomáš Kafka.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: čtk